Dohoda s Čínou na prodeji TikToku se blíží, věří Trumpova administrativa

Americký prezident Donald Trump by zvážil snížení cel na dovoz čínského zboží (nyní 54 procent), pokud se podaří dohoda o prodeji čínské sociální sítě TikTok novému americkému vlastníkovi. Čína se dosud nucenému prodeji bránila.
🚩 Proč je to důležité: TikTok má v USA přibližně 136 milionů uživatelů. Čínského vlastníka sítě ale americká vláda považuje za bezpečnostní riziko. Pokud by Čína souhlasila s prodejem, potvrdil by se Trumpův předpoklad, že hrozba cly funguje.
➡️ Co se stalo: Podle Financial Times se Bílý dům údajně blíží ke schválení prodeje americké verze TikToku novým americkým vlastníkům. Oznámení může přijít již v pátek, přičemž termínem pro dohodu je sobota 5. dubna. To, že se prodej blíží, uvedl i viceprezident J. D. Vance. Podle něj má přijít ještě před sobotním termínem.
Pokud by na prodej nedošlo, hrozí TikToku kvůli zákonu National Defense Authorization Act v Americe zákaz. Sociální síť je totiž podle amerických zákonodárců bezpečnostní hrozbou.
Čínský vlastník ByteDance, který má úzké vazby na čínskou vládu, se prodeji dosud bránil. Podle médií Peking nyní může přistoupit na Trumpovu „transakční diplomacii“ a prodej schválit výměnou za snížení cel. Peking přitom dříve nucený prodej TikToku označoval za „loupež za bílého dne“.
👱♂️ Na co může Trump narazit: Předmětem neshod může zůstat vysoce ceněný algoritmus, na kterém TikTok běží. To, že by ho ByteDance a potažmo Peking předal do cizích rukou, se ale nezdá příliš reálné.
Rýsuje se tedy možnost, že by americký vlastník měl k algoritmu přístup prostřednictvím licence s ByteDance, který by dál zůstal jediným vlastníkem a vývojářem – zjednodušeně řečeno aby se „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Podle analytiků je ale toto řešení v rozporu se zmíněným zákonem a tedy nepřichází v úvahu.
I v případě neshody ale analytici nečekají, že by TikTok byl v USA po 5. dubnu nedostupný, píše například BBC. Pravděpodobnější by bylo další prodloužení lhůty. To se naposledy stalo 20. ledna při nástupu Trumpa do úřadu.
🔎 Kontext: Mezi americké zájemce o TikTok patří investiční skupina Blackstone, technologická společnost Oracle, Microsoft nebo i čtvrtá největší společnost světa, Amazon.
USA mají zájem například i o přístavy v Panamském průplavu vlastněné hongkongskou společností CK Hutchison. Ta byla prodeji do rukou amerických vlastníků otevřená, Peking ale tato jednání zařízl. Pokud by ale po vyhlášení cel Čína couvla v případě TikToku, mohla by podobně jednat i ve sporu o přístavy v Panamě nebo v jiných otázkách.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Čína v pátek oznámila odvetná cla ve výši 34 procent, jak bude reagovat Bílý dům se ukáže nejpozději během víkendu. Rozhodnutí o osudu TikToku musí padnout do soboty.