Euroskeptička Meloniová jede za Trumpem orodovat za EU. Brusel na ni sází

Obrázek
Giorgia Meloniová a Donald Trump
Giorgia Meloniová a Donald Trump
Svět

Italská premiérka Giorgia Meloniová se ve čtvrtek chystá na návštěvu USA, kde se má setkat s prezidentem Donaldem Trumpem. Jede hájit italské zájmy, podle médií ale neoficiálně zastupuje i Brusel, který hledá k Trumpovi cestu. 

🚩 Proč je to důležité: Meloniová má u Trumpa „otestovat terén“ a její zjištění mohou ovlivnit budoucnost transatlantických obchodních vztahů. Už jen samotná cesta ale vzbuzuje v Evropě vášně.

➡️ Co se stalo: Trump nedávno ohlásil dvacetiprocentní cla na zboží z EU, aby je vzápětí na 90 dnů pozastavil. Obchodní válka dál hrozí, ale okno pro vyjednávání se otevřelo.

Meloniová má na schůzce s Trumpem zastupovat především Itálii, jejíž export do USA tvoří zhruba deset procent celkového vývozu země. Podle italských médií má ale Meloniová blízko jak k předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové, tak k Trumpovi, a mohla by proto sehrát roli mostu mezi Bruselem a Washingtonem. 

Má se údajně snažit Trumpa přesvědčit, aby kývl na model „nula za nulu“ – což je návrh na vzájemné zrušení cel na průmyslové zboží mezi EU a USA. Není ale jisté, zda to Trumpa osloví, ani zda budou mít evropské státy na modelu shodu. 

Objevily se také spekulace, že má Meloniová s Trumpem probrat i návrh Komise, že by EU zvýšila nákupy amerických zbraní. Brusel už oslovil členské státy, zda tyto nákupy podpoří – a například Itálie souhlasila, píše deník Corriere della Sera.

Dalším tématem jednání má být i obchodní válka mezi USA a Čínou. Od Meloniové se čeká, že zaujme spíše „proamerický“ postoj.

🔎 Kontext: Návštěva již dříve vyvolala podrážděnou reakci ve Francii, jejíž prezident Emmanuel Macron upozornil, že Trumpovým cílem je EU rozdělit a vyjednávat se zeměmi jednotlivě, uvádí Politico. Sám Trump ale tvrdí, že ve vyjednáváních k EU přistupuje jako k jednomu bloku. 

Už z principu návštěvu kritizoval i francouzský ministr průmyslu Marc Ferracci. „Musíme být jednotní, protože takto je Evropa silná. Bilaterální jednání to nutně naruší,“ řekl. Oficiálně ale francouzská vláda návštěvu vítá.

Předpokládaný postoj Meloniové kontrastuje i s přístupem španělského premiéra Pedra Sáncheze. Ten 11. dubna navštívil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který prohlásil, že Čína a Evropa by měly americké „jednostranné šikaně“ čelit společně, psala agentura Reuters. Meloniová se den poté setkala se Sánchezovým politickým rivalem a šéfem strany Vox, Santiagem Abascalem.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Po schůzce s Trumpem se Meloniová vrací zpět do Říma, kde ji v pátek čeká setkání s americkým viceprezidentem J. D. Vancem. Ten nedávno ostře kritizoval migrační a multikulturní politiku EU. 

„Meloniová se na domácí půdě vrátí opět do role euroskeptika,“ glosuje nadcházející schůzku deník The Times

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku