Francie uzná Stát Palestina, oznámil Macron. Odměňuje terorismus, reagoval Netanjahu

Obrázek
Francouzský prezident Emanuel Macron
Francouzský prezident Emanuel Macron
Svět

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek večer na síti X uvedl, že Francie uzná Stát Palestina. Dodal, že tento krok bude formálně potvrzen na Valném shromáždění OSN letos v září.

🚩 Proč je to důležité: Francie se stane první velkou západní mocností, která uzná Stát Palestina. Tento krok činí i přes kritiku USA a Izraele.

➡️ Co se stalo: Macron podle svých slov doufá, že tento krok přispěje k míru v regionu. Ve svém příspěvku na síti X zveřejnil také dopis, který zaslal prezidentovi Palestinské autonomie Mahmúdu Abbásovi. Potvrdil v něm záměr Francie stát se první velkou západní mocností, která palestinský stát uzná.

Francouzští představitelé tento krok zvažovali již před konferencí OSN, kterou měla Francie společně se Saúdskou Arábií hostit v červnu. Ta však byla odložena pod tlakem USA a po vypuknutí války mezi Izraelem a Íránem. Následně byla přeplánována a zredukována na ministerskou úroveň s konáním 28. a 29. července. Druhá část se má konat na okraji Valného shromáždění OSN v září – tentokrát za účasti hlav států a vlád, píše list The Guardian.

📢 Co kdo říká:
Petr Pavel, prezident České republiky: „Česká republika je dlouhodobě zastáncem dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu, musí ale vzejít z dohody. Pokud nebude Palestina mít vlastní území, vlastní strukturu, organizaci, pak samotné prohlášení Palestiny státem pro Palestince prakticky nic moc nezmění. “

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předsedkyně Poslanecké sněmovny: „Naše vláda dlouhodobě a konzistentně podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Takové řešení musí ovšem být dosaženo na základě přímého jednání a vzájemné dohody obou stran.“

Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr zemědělství: „Je to suverénní právo Francouzské republiky. Česko zastává názor, že plnohodnotné uznání Palestiny by mělo být svázáno s oboustranně přijatelným procesem dvoustátního řešení blízkovýchodního konfliktu. Čekáme na detaily ohledně rozhodnutí Francie, například jakého geografického vymezení Palestinského státu se to bude týkat apod.“

Kateřina Konečná (KSČM), předsedkyně strany, europoslankyně: „Souhlasím v tomto ohledu s francouzským prezidentem. Ostatně toto řešení není aktuální výmysl, ale pouze naplnění rezoluce OSN ze 60. let. Izrael nezákonně okupuje léta palestinská území, v současné době páchá podle všeho genocidu na Palestincích a vede agresivní války proti několika suverénním státům. V první řadě je nutné ukončit všechny boje, aby neumírali lidé.“

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér: „Buďme upřímní. Palestinci neusilují o stát vedle Izraele; usilují o stát místo Izraele.“ Prohlásil, že rozhodnutí Francie „odměňuje terorismus“ a „hrozí vytvořením dalšího íránského zástupce“, citovala Netanjahua agentura Reuters

Marco Rubio, americký ministr zahraničí: Macronovo oznámení označil za „nezodpovědné rozhodnutí“, které je „fackou obětem útoku Hamásu ze 7. října“. V diplomatické nótě z června USA uvedly, že odmítají jakékoli jednostranné uznání palestinského státu.

Stefan Kornelius, mluvčí německé vlády: „Německo trvá na svém přesvědčení, že jen vyjednané dvoustátní řešení může přinést Izraelcům a Palestincům trvalý mír a bezpečnost. Uznání palestinského státu vnímá nadále jako jeden ze závěrečných kroků na cestě k uskutečnění dvoustátního řešení.“

Antonio Tajani, italský ministr zahraničí: „Uznání palestinského státu se musí uskutečnit současně s uznáním Izraele tímto novým státem. Palestinský stát, který neuzná Izrael, znamená, že problém nebude vyřešen.“

🔎 Kontext: Stát Palestina byl vyhlášen 15. listopadu 1988 v Alžírsku. Tehdejší Československá socialistická republika jej uznala 18. listopadu téhož roku. Stát si nárokuje suverenitu nad okupovanými palestinskými územími, tedy Západním břehem Jordánu (včetně východního Jeruzaléma) a geograficky odděleným Pásmem Gazy. Vyhlášeným hlavním městem je Jeruzalém.

Mezi státy, které uznaly Palestinu, patří většina zemí Afriky, Asie, Latinské Ameriky a Blízkého východu. V roce 2014 se Švédsko stalo první zemí západní Evropy, která uznala Palestinu. V roce 2024 následovalo Španělsko, Irsko, Norsko a Slovinsko. 

💥 Krach jednání o příměří: Ve čtvrtek byla předčasně přerušena jednání o příměří v Gaze, které probíhalo v Kataru za účasti Izraele, USA a palestinského hnutí Hamás. Podle zvláštního zmocněnce USA Steva Witkoffa Hamás nejedná v dobré víře, načež USA stáhly svůj vyjednávací tým, psala například BBC.

Witkoff tak reagoval na protinávrh ze strany Hamásu a dodal, že Spojené státy nyní zváží „alternativní možnosti“ – podrobnosti však neuvedl. Několik hodin po americkém oznámení svůj vyjednávací tým stáhl rovněž Izrael.

Oznámení představuje neúspěch diplomatického úsilí o ukončení téměř dvouletého obléhání Gazy.

👀 Co dál sledovat: Zajímavé bude, jak na Macronovo oznámení zareagují další státy.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku