Kim Čong-un slavnostně otevřel megaresort, vzápětí ale zakázal turisty

Nové turistické centrum schopné najednou pojmout desetitisíce návštěvníků označil severokorejský vůdce Kim Čong-un za „jeden z největších letošních úspěchů KLDR“. Obří projekt ale neměl dlouhého trvání.
🚩 Proč je to důležité: Severní Korea uzavírá svůj největší turistický resort pro cizince jen pár týdnů po slavnostním odhalení. Podle médií to ukazuje, jak nejistá a nepředvídatelná zůstává politika KLDR – a to i ve vztahu k Rusku.
🛟 Co se stalo: Severní Korea koncem června otevřela svůj největší turistický resort Wonsan–Kalma s kapacitou až 20 tisíc návštěvníků. Pobřežní centrum s aquaparky a výškovými hotely mělo podle tamních médií signalizovat změnu v severokorejském přístupu k turismu a postupné znovuotevírání země zahraničním návštěvníkům.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un během slavnostního odhalení osobně přestřihl pásku. O novém letovisku korejská státní média psala jako o „turistickém městě na úrovni národního pokladu“. Zahraniční zastoupení během ceremoniálu se ale omezilo pouze na návštěvu ruského velvyslance a jeho doprovod – což je gesto, které odráží stále užší vztahy Pchjongjangu s Moskvou.
V pátek 18. července však severokorejské turistické úřady oznámily, že komplex Wonsan–Kalma „dočasně nepřijímá zahraniční turisty“. Důvody zákazu ani dobu jeho trvání však nesdělily.
Oznámení přišlo krátce poté, co komplex navštívil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, aby se tam setkal s Kim Čong-unem a severokorejskou ministryní zahraničí Čche Son-hui. Během jednání Lavrov slíbil, že podpoří cestování ruských turistů do Severní Koreje.
Podle odborníků se KLDR k zákazu pravděpodobně rozhodla kvůli článku ruského novináře, který cestoval s Lavrovem. Ve svém textu naznačil, že Severokorejce do resortu nahnaly úřady a že nešlo o skutečné turisty. Dalším možným důvodem je nízký zájem ruských turistů, protože je pro mnohé Severní Korea příliš vzdálená a cesta moc drahá, píše agentura AP.
🔎 Kontext: KLDR a Rusko v posledních letech výrazně rozšířily vojenskou i další spolupráci – podle dostupných zpráv Severní Korea dodává Rusku zbraně, munici i vojáky.
KLDR zůstává jednou z nejizolovanějších zemí světa. Hraniční uzávěru pro zahraniční turisty zavedla v reakci na pandemii covidu-19 v roce 2020. První cizinci, kterým byl v lednu 2024 povolen vstup, byli ruští turisté.
V únoru 2025 Severní Korea zpřístupnila vybrané lokality i pro západní návštěvníky, avšak již o měsíc později hranice opět uzavřela, uvedla BBC.
Ještě v roce 2019 přijala KLDR přibližně 350 tisíc zahraničních turistů, přičemž 90 procent z nich pocházelo podle médií z Čínské lidové republiky.
👀 Co dál sledovat: Přestože vztahy mezi Moskvou a Pchjongjangem jsou na historickém vrcholu, zákaz by teoreticky mohl signalizovat i možné neshody mezi těmito spojenci.