Poslední šance na zvýšení příspěvku na bydlení. Superdávka přinese omezení

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Domácnosti, které pobírají příspěvek na bydlení a chtějí si zažádat o jeho navýšení, mají příležitost už jen do konce července. Od října ho nahradí superdávka, která přinese podstatně jiné podmínky. Řada příjemců může o peníze přijít.

🚩 Proč je to důležité: Podle posledních dat v květnu pobíralo příspěvek na bydlení téměř 260 tisíc domácností. Čísla se dlouhodobě drží na rekordních hodnotách.

➡️ Co se stalo: Příjemci příspěvku na bydlení mohou naposledy požádat o přepočet výše dávky. Pokud se jim ve druhém čtvrtletí (duben až červen) snížily příjmy nebo zvýšily náklady na bydlení, mohou to oznámit úřadu práce - ale jen do konce července.

Později už se výše dávky přepočítávat nebude, od října se totiž příspěvek na bydlení sloučí s přídavkem na dítě, doplatkem na bydlení a příspěvkem na živobytí v jedinou superdávku. Všichni současní příjemci budou ale příspěvek na bydlení dostávat automaticky do konce roku 2025, a to právě ve výši, kterou jim úřad uzná od letošního července.

S nástupem superdávky si podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zhruba třetina příjemců dávek polepší, třetina pohorší a třetina zůstane na svém. Její výše se bude odvíjet od toho, zda všichni členové domácnosti, kteří mohou, pracují (nebo se o to aspoň snaží) nebo jestli děti plní povinnou školní docházku.

O nárok na dávku přijdou domácnosti, které mají našetřen větší obnos peněz, mají více nemovitostí nebo aut.

Zároveň se ale už nebude stávat, že domácnost pobírá jen některou z dávek, na které má nárok. Jakmile si o superdávku požádá, automaticky obdrží všechny části, které jí náleží.

📢 Co kdo říká: 
Stanislav Křeček, ombudsman: „Chtěl bych upozornit lidi, kteří pobírají příspěvek na bydlení, aby do konce července nahlásili úřadu práce změnu finanční situace, pokud u nich skutečně během posledních tří měsíců nastala. Nemusí kvůli tomu ani chodit na úřad. Veškerou dokumentaci mohou doložit z pohodlí domova online přes aplikaci Jenda.“

Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: „Dosavadní dávkový systém je zastaralý a nepřehledný. Naším cílem je primárně podpořit snahu občanů se o sebe postarat, aby nemuseli pouze spoléhat na stát a pasivně čekat na podporu.“

🔎 Kontext: Počet domácností pobírajících příspěvek na bydlení roste od roku 2022, kdy vláda Petra Fialy (ODS) představila Deštník proti drahotě pro boj s vysokými cenami energií a vyzvala k většímu využívání dávek.

Vrcholu dosáhla čísla letos v březnu, kdy historicky poprvé příspěvek na bydlení pobíralo více než 300 tisíc domácností. Za prvních pět měsíců letošního roku už stát vyplatil 9,3 miliardy korun, za celý loňský rok 20,3 miliardy.

👀 Co dál sledovat: Na spuštění superdávky se musí připravit především úřady práce, pod něž dávková agenda spadá. Ty jsou ovšem dlouhodobě přetížené. Dá se očekávat, že úředníci budou muset řešit stížnosti žadatelů, kteří o dávku nebo její část přijdou. Šéf Úřadu práce ČR Daniel Krištof přitom dlouhodobě upozorňuje, že útoků na jeho podřízené přibývá.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku