Superdávka míří do finále, až třetina domácností si pohorší

Vyšší limity pro majetkový test i úlevy pro vdovce a vdovy. Chystanou superdávku, sloučení několika dávek do jedné, ještě čekají úpravy, které poslanci vytvořili ve svých pozměňovacích návrzích. Podle odborníků ale některé problematické pasáže nadále zůstávají.
❗Proč je to důležité: Jen za příspěvek na bydlení stát loni utratil více než 20 miliard korun, o 2,5 miliardy více než v roce 2023. Superdávka má přinést největší změny v oblasti sociálních dávek za posledních 30 let. Dotknout se mají zhruba 850 tisíc lidí.
✅ Co se stalo: Druhým čtením prošel zákon o státní sociální pomoci, jenž nahrazuje příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí komplexní superdávkou. Fungovat má podle přístupu „Kdo může pracovat a nepracuje, ať nejí.“
Experti ale upozorňují, že například lidem v oddlužení se může vlivem superdávky situace ještě zhoršit - dávky se totiž vypočítávají z příjmu ještě před srážkami. „Člověku v insolvenci se při zvýšení mzdy o 10 tisíc korun navýší příjem kvůli vysoké srážce jen o 3300 korun. Domácnost je tak za zvýšení mzdy potrestána snížením celkových příjmů,“ popsal sociolog Michael Škvrňák z agentury PAQ Research.
Zřejmě nejkritizovanějším bodem zákona byl záměr odebrat rodině částku na dítě, pokud kterýkoli člen domácnosti nepracuje - přestože by mohl. Odborníci upozorňovali, že za chyby členů domácnosti tak budou pykat děti. Podle nového návrhu by se tato pravidla měla týkat jen rodičů dítěte.
„Ve výši podpory chci zohlednit i školní docházku dětí, a tím zvýšit motivaci rodičů děti do školy posílat. Zároveň bych rád, aby část peněz mohla mířit přímo na úhradu školních obědů nebo zájmových kroužků a my jsme tak zajistili, že budou využity skutečně ve prospěch dětí,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Kromě povinnosti pracovat (nebo se o práci alespoň ucházet) musí domácnost splnit i další podmínky - především projít majetkovým testem. Podle původní předlohy mohla mít domácnost jednu nemovitost k bydlení a jednu, v níž nežije (tu ale musí do tří let prodat), jedno auto na dospělého a na účtu 200 tisíc za prvního člena domácnosti plus 50 tisíc za každého dalšího (maximálně 400 tisíc). Nově mizí horní hranice a domácnost, která nevlastní žádnou nemovitost, by mohla mít úspory až dvojnásobné.
Poslanci zároveň navrhli rozšířit okruh takzvaných zranitelných osob, pro něž platí mírnější pravidla, o vdovce a vdovy.
🔎 Kontext: Opozice dlouhodobě vystupuje proti sloučení chudinských a rodinných dávek. „Konstruktem superdávky už budeme muset úplně zapomenout na jakoukoliv prorodinnou politiku,“ řekl Aleš Juchelka (ANO).
Česká národní banka i Nejvyšší soud (NS) v připomínkovém řízení kritizují nastavení majetkového testu. Vadí jim především pasáž, která bankám stanovuje povinnost sdělit orgánu státní sociální pomoci údaje o účtech žadatele o dávku i členů jeho domácnosti. „Jde o zcela nepřípustné prolomení bankovního tajemství,“ uvedl poradce trestního kolegia NS Kamil Kalvoda.
🔭 Co sledovat v dalších dnech: Stále chybí kalkulačka, díky níž by lidé mohli zjistit, na jakou částku mají nárok. A zřejmě vznikne až po ukončení legislativního procesu. Původně měl nový zákon platit od července letošního roku, Jurečka už ale připustil možný posun.
Může se tedy stát, že skutečnou výši superdávky se domácnosti dozví až před volbami. A mnohé z nich čeká zklamání, třetině dosavadních příjemců totiž podle ministra může podpora klesnout. To se pak může projevit i u volebních uren.