Samoživitelky přijdou o peníze, varují experti. Požadují narovnání superdávky

Obrázek
Matka samoživitelka
Matka samoživitelka

Třetina domácností si vlivem nové superdávky pohorší. Podle analýzy agentury PAQ Research ale mezi nimi budou i ty nejohroženější, tedy rodiny samoživitelů. Těch je v Česku přes 200 tisíc.

🚩Proč je to důležité: Superdávka, která je před třetím čtením ve Sněmovně, má podle slov ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) lépe zacílit pomoc. Jenže její současné nastavení může malé domácnosti uvrhnout do ještě větší chudoby. 

➡️Co se stalo: Samoživitelka Monika vydělává lehce přes 20 tisíc korun čistého měsíčně. Na svého osmiletého syna dostává výživné 2500 korun měsíčně, náklady na bydlení má 19 tisíc. V novém systému bude dostávat dávky o téměř 2000 korun nižší než dosud.

A takových případů je více. Parametry nové superdávky, v níž se spojí příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí, obsahují podle analýzy agentury PAQ Research řadu chyb.

Problematické je především nastavení životního minima, od něhož se výše superdávky do velké míry odvíjí, a které se navíc - i přes sliby vlády - od roku 2023 nedočkalo valorizace. To podle agentury znevýhodňuje malé domácnosti, především jednotlivce a samoživitele.

📢Co kdo říká: „Dnešní struktura životního minima zohledňuje pouze náklady na živobytí (jídlo, ošacení, doprava a podobně), ale nezapočítává náklady na bydlení. Pro jednotlivce a první osobu v domácnosti počítá s přibližně stejnými částkami jako pro další členy,“ popsala agentura. Za bydlení přitom malé domácnosti platí téměř stejně jako ty početnější.

Že samoživitelky začnou dostávat méně peněz, jakmile dítě oslaví sedmé narozeniny, připouští i Jurečka. „Když dítě začne navštěvovat školu, může chodit do družiny nebo nějakých spolků. A my předpokládáme, že pokud je rodič zdravý, už by měl být schopen pracovat,“ řekl pro e15. Zároveň navrhl navýšení životního minima.

🔎Kontext: Agentura PAQ Research dále upozornila, že superdávka je nevhodně nastavená i pro lidi v insolvenci. „Reforma dávek je demotivuje a vytlačuje do šedé ekonomiky. Pokud si jednotlivec vydělá o 10 tisíc čistého navíc, jeho celkový příjem (s dávkami po odečtení srážek) může klesnout až o 1200 korun,“ popsala agentura. Důvodem je, že výpočet vychází z příjmu před srážkami.

O řešení se zatím jedná. „Cokoliv, co pomůže lidi vytáhnout z dluhových pastí a vrátit je do běžného života, má velký smysl pro společnost. Ale tady jsme nenalezli shodu s koaličními partnery,” dodal Jurečka pro e15.

Odborníci v minulosti kritizovali, že superdávka „trestá” naopak i velké domácnosti. O částku na dítě měly přijít rodiny, kde kterýkoli z členů nepracuje, přestože by mohl. „Stačí jeden zoufalý strýc, a rodina přijde o peníze,“ komentoval to Daniel Hůle z Člověka v tísni. Nově se tato podmínka bude týkat jen rodičů dítěte.

👀Co sledovat v dalších dnech: Zákon o dávce státní sociální pomoci putuje do třetího čtení. Poslanci nahráli pozměňovací návrhy, které by mohly uvedené problematické pasáže napravit. Záleží na tom, zda pro jejich schválení zvedne ruku nadpoloviční většina přítomných poslanců.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku