Aspen Institute je dalším terčem Trumpovy vlády. Má to dopady i v Česku

Obrázek
Donald Trump - ilustrační foto
Donald Trump - ilustrační foto
Svět

Pentagon jen den před zahájením bezpečnostního fóra Aspen Institutu v Coloradu odvolal z akce své vysoké úředníky. Podle ministerstva obrany USA totiž organizace nesdílí stejné hodnoty s administrativou Donalda Trumpa: třeba prosazování míru skrze sílu.

🚩 Proč je to důležité: Fórum patří k významným akcím v oblasti bezpečnostní a zahraniční politiky, kde vystupují řečníci z celého světa. Neúčast Pentagonu je vnímána jako další krok v Trumpově ofenzivě proti organizacím, které považuje za nepřátelské. Od Aspen Institutu se distancují i někteří čeští politici.

➡️ Co se stalo: Pentagon ústy svého mluvčího uvedl, že akce Aspen Institutu propaguje „zlo globalismu, pohrdání USA a nenávist k prezidentovi Spojených států“. Podle něj resort „nemá zájem legitimizovat organizaci, jež pozvala bývalé úředníky, kteří byli strůjci chaosu v zahraničí a neúspěchu doma“.

Tím narážel na řečníky z předchozích administrativ. Jde například o Bidenova poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivana, Obamova ministra obrany Roberta Gatese či bývalou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou z vlády George Bushe. Na akci měli vystoupit i členové první Trumpovy vlády. 

Šéf komunikace Pentagonu Sean Parnell uvedl, že vysocí představitelé ministerstva obrany „se již nebudou účastnit bezpečnostního fóra v Aspenu, protože jejich hodnoty nejsou v souladu s hodnotami ministerstva obrany“. Jde třeba o oživení étosu válečníků nebo šíření Trumpovy doktríny prosazování míru skrze sílu. „Je jasné, že Fórum Aspen Institutu s těmito cíli nesouhlasí,“ dodal Parnell.

Aspen Institut v prohlášení reagoval, že Pentagon bude na akci chybět, ale pozvání pro něj stále platí.

👣 Česká stopa: Také v Česku má Aspen Institut své zastoupení. Jde o středoevropskou pobočku, které zatím šéfuje bývalý český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.

Rozhodl se ale z čela pobočky odejít a chce se vrátit na ministerstvo obrany, kde dříve působil. „Po dohodě se Správní radou Aspen Institutu odejdu v srpnu z funkce výkonného ředitele a vracím se sloužit České republice ve státní službě,“ uvedl Landovský.

Podle zdroje serveru Publico se Landovský uchází na resortu obrany o post ředitele sekce pro obrannou politiku a strategii, jelikož současný šéf Jan Jireš odchází. Dalším ze zájemců je bývalý ministr obrany a šéf Evropské obranné agentury Jiří Šedivý.

O Landovském se ale mluví ještě v jedné souvislosti. Podle zákulisních informací by mohl být jedním z kandidátů hnutí ANO Andreje Babiše na post ministra obrany, pokud by ANO sestavovalo vládu.

Aspen Institut v posledních dnech řeší také šéfka SOCDEM Jana Maláčová, protože na sociálních sítítch koluje fotografie, kde ještě jako ministryně práce vystoupila na konferenci této platformy. „Nejsem členka, nikdy jsem nebyla a nemám s nimi žádné vazby,“ dala politička ruce pryč od organizace. A dodala, že tehdy takových konferencí navštívila z titulu ministryně spoustu.

🔎 Kontext: Organizace Aspen Institute vznikla v USA v roce 1949, jako alternativa pro lidi z různých názorových proudů, aby se spolu naučili diskutovat, vzájemně si porozuměli a vzdělávali se. Institut se snaží propojovat významné osobnosti z řad byznysu, politiky, vědy apod.

Z velké části je financován americkými nadacemi nebo firmami a každoročně zveřejňuje své dárce, mezi nimi byly třeba nadace Billa Gatese nebo spoluzakladatele Googlu Sergeye Brina a také společnost Amazon. 

Trumpovo hnutí MAGA Aspenu zazlívá propojení s Demokratickou stranou, podporu globalismu a údajnou snahu cenzurovat informace o skandálech Bidenova syna Huntera.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku