PŘEHLEDNĚ: (Ne)legální poplatky. Kdy lékaři žádají peníze od pacientů neoprávněně

Na pojišťovny se ročně obracejí desítky pacientů, kteří si stěžují, že od nich lékař požadoval nelegální platbu. Oficiálně ale dosud neexistoval žádný seznam poplatků, které jsou oprávněné, nebo naopak nelegální. Publico proto přináší přehled nejčastějších plateb, s nimiž se pacienti mohou u lékaře setkat.
🚩 Proč je to důležité: Od roku 2026 bude moci ministerstvo pokutovat poskytovatele zdravotní péče, kteří budou pacientům účtovat nelegální platby. Podmínkou ovšem je, že na nekalé chování upozorní sám pacient.
✏️ Poplatky, které nejsou legální
➡️ Za registraci
Nejčastějším poplatkem, za který lékaři přijímají peníze, a jenž je rozhodně neoprávněný, je platba za vzetí do péče. „Lékař nemá právo vybírat za hrazenou péči registrační poplatky, stejně jako za ni nemůže požadovat platbu nazvanou jako ‚sponzorský dar‘,“ upozornila Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Poskytovatelé zdravotní péče jej mohou vybírat pouze v případě, že nemají uzavřenou smlouvu s pojišťovnou pacienta nebo jde o člověka bez zdravotního pojištění.
➡️ Za dřívější termín vyšetření
Přípustná není ani platba, kterou by si lékaři účtovali za to, že pacienta přijmou rychleji než ostatní. „Tady jasně zákon říká, že objednávat se má podle závažnosti pacientů,“ upřesnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
✏️ Poplatky, které jsou legální
➡️ Za objednání mimo pracovní dobu
Lékaři naopak mohou vybírat poplatky za to, že pacienty objednají na termín mimo klasickou ordinační dobu. „Poskytovatel jej sice na dobrovolné bázi vybírat může, nesmí to však vést k tomu, že pacienta, který se neobjedná za poplatek, úplně odmítne,“ upozornil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
➡️ Za péči nehrazenou z veřejného pojištění
Potvrzení o zdravotní způsobilosti pro studium, řidičský nebo zdravotní průkaz – to jsou výkony, za které lékaři pravidelně a naprosto oprávněně požadují poplatek. Ceník služeb musí být pro pacienty dostupný.
Pokud lékař požaduje platbu za péči, kterou zdravotní pojišťovna nehradí, nechá si ji od pacienta zaplatit. Může jít například o situaci, kdy doktor nemá daný typ péče smluvně zajištěný s pojišťovnou.
➡️ Za návštěvu pohotovosti
Při akutních stavech, kdy pacient musí navštívit nemocniční pohotovost, platí regulační poplatek 90 korun. Zaplatit jej nemusí ti, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci.
✏️ Stížnost musí podat pacient
Každý pacient má právo požádat svou zdravotní pojišťovnu o informaci, jakou péči u něj lékaři za poslední rok vykázali. Nejjednodušší forma, kterou lze výpis těchto informací získat, je skrz mobilní aplikaci. Pokud má pacient podezření, že praktiky dotyčného lékaře nejsou v pořádku, měl by jej nahlásit příslušnému krajskému úřadu a případně také své zdravotní pojišťovně. Lékařům budou od příštího roku hrozit vysoké pokuty.