Muskova nová strana: America Party se má inspirovat „temným osvícenstvím“

„Pokud jde o zadlužování naší země plýtváním a korupcí, žijeme v systému jedné strany, ne v demokracii. Dnes vzniká strana America Party, aby vám vrátila svobodu,“ oznámil na začátku července Musk na své síti X. Na co se zaměří jeho strana?
🚩 Proč je to důležité: Elon Musk chce narušit fakticky dvoustranický politický systém, ačkoli má zatím zájem jen o pár míst v Kongresu. Vznik nové partaje měl konzultovat s hlavním ideologem tzv. tech pravice.
➡️ Co se stalo: Musk založením strany reagoval na One Big Beautiful Bill („Jeden velký krásný zákon“), tedy americkým prezidentem Donaldem Trumpem prosazovaný zákon o daních a výdajích, který Trump v pátek 4. července podepsal.
Zákon byl pro Muska poslední kapkou, která podle něj ukázala, že se americký politický systém nedokáže vymanit z „dluhové pasti“, jak sám nazval pravidelně rostoucí schodek rozpočtu. Musk přitom označil zajištění větší fiskální zodpovědnosti federální vlády za hlavní úkol jeho nové strany.
Podle kritiků (včetně Donalda Trumpa) ale Musk brojí proti republikánům, protože nový zákon zrušil dotace pro elektromobily.
👑 Směřování strany: Podle listu Washington Post by 69 procent Američanů třetí stranu s reálným vlivem na americkou politiku uvítalo. Podle 58 procent Američanů pak obě strany dělají „mizernou práci“. Musk ale musí veřejnost zaujmout i svým programem.
Z Muskových vyjádření zatím vyplývá, že strana má klást důraz především na fiskální zodpovědnost. To však není téma, které by mezi americkou veřejností silně rezonovalo – mnohem více ji trápí inflace, dostupnost zdravotní péče nebo především vliv peněz v politice, uvádí například letošní výzkum Pew Research. Podle médií si tedy Musk bude muset najít i jiná témata.
Podle deníku The New York Times (NYT) hledá Musk ideologickou inspiraci u směru zvaného „temné osvícenství“. Nejedná se o album baladického metalu, ale o odnož pravicového myšlení, které se někdy označuje jako neoreakcionářství (takzvaně NRx). To prosazuje myšlenku obnovy prvků autoritářských či monarchistických systémů.
Podle NYT měl Musk záměr založit novou stranu konzultovat například s Curtisem Yarvinem, jedním z představitelů tohoto směru, který měl v minulosti vliv například na viceprezidenta J.D. Vance či jednu z nejvýraznějších postav Silicon Valley – Petera Thiela.
Yarvin, známý i pod svým uměleckým jménem Mencius Moldbug, je považován za hlavního ideologa takzvané „tech pravice“ – a jeho radikální vize reorganizace státní moci se shodují s Muskovou touhou „restartovat“ americkou politiku.
Musk den po vydání článku v NYT ale přestal Curtise Yarvina na síti X sledovat.
🔎 Kontext: Pro novou stranu bude výzvou dostat své kandidáty na volební lístky – to je mimořádně složitý a nákladný proces. Každý stát má totiž vlastní pravidla pro to, aby mohla nová politická strana nebo nezávislý kandidát na volebním lístku figurovat. Musk by si tedy musel najmout doslova armádu právníků a dalších pracovníků, aby stihl postavit vlastní kandidáty do voleb, které mají být v listopadu 2026.
Z Muskových prohlášení ale vyplývá, že spíše plánuje, aby se strana zpočátku zaměřila pouze na malý počet vysoce konkurenčních kongresových obvodů, nikoliv na celostátní kandidatury. Na síti X uvedl, že možnou cestou vpřed je „laserové zaměření“ na dvě až tři křesla v Senátu a osm až deset postů ve Sněmovně reprezentantů.
Díky těsnému rozložení sil mezi republikány a demokraty v Kongresu by zvolení byť jen několika kandidátů America Party mohlo straně zajistit rozhodující vliv při hlasování o klíčových zákonech, napsal Musk. Minimálně prozatím se tedy nepokouší přímo konkurovat demokratům nebo republikánům.
👀 Co dál sledovat: Muskova nová strana je pravděpodobně zatím v plenkách a je otázkou, nakolik ji lze brát vážně. Ostrá fáze kampaně pro volby v roce 2026 začne na jaře – do té doby by tedy mělo být jasné, zda projekt přežije své začátky.