Polsko chystá masivní vojenský výcvik civilistů, vrací se k minám i kazetové munici

Obrázek
13.3.2025 - 12:10 Svět

Polsko reaguje na rostoucí nejistotu ve vztazích s USA a hrozbu konfliktu na východě výrazným posilováním obrany. Premiér Tusk oznámil dobrovolný vojenský výcvik pro statisíce civilistů, odstoupení od zákazu min a kazetové munice a jednání o francouzském jaderném deštníku. Armáda má mít až půl milionu vojáků.

🚩 Proč je to důležité: Polské kroky ukazují na zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě a nejistotu ohledně spolehlivosti amerických spojenců. Posílení obrany a návrat k kontroverzním zbraním může ovlivnit evropskou bezpečnostní politiku na desetiletí dopředu.

💣Co se stalo: Vztahy mezi Polskem a USA se ocitly v krizi po ostré výměně názorů mezi polským ministrem zahraničí Sikorským a Elonem Muskem ohledně financování satelitní služby Starlink pro Ukrajinu. Nejdříve Musk na své síti X napsal, že "celá ukrajinská frontová linie by se zhroutila, kdybych vypnul Starlink.“ Na to Radoslaw Sikorski zareagoval, že Starlinky pro Ukrajinu platí polské Ministerstvo digitalizace za přibližně 50 milionů dolarů ročně. A k tomu pohrozil hledáním alternativního dodavatele. Odpověď byla Muskovsky brutální: „Buď zticha, malý muži. Platíš jen nepatrný zlomek nákladů. A náhrada za Starlink neexistuje.“ Do výměny se zapojil i americký ministr zahraničí Marco Rubio, který napsal, že by Sikorski měl být vděčnější. 

Polský premiér Musk se pokusil situaci uklidnit. Jeho hlavní tah bylo ovšem oznámením rozsáhlých opatření k posílení obrany země, včetně dobrovolného vojenského výcviku pro všechny dospělé občany, odstoupení od mezinárodních úmluv zakazujících nášlapné miny a kazetovou munici a jednání o francouzském jaderném deštníku. 

🚀 Podrobnosti plánu: Plán výcviku se inspiruje švýcarským modelem a počítá s krátkou dobou základního výcviku v délce 21 týdnů a následnými pravidelnými kurzy. Podle Tuska bude výcvik dobrovolný a nebude znamenat návrat k všeobecné vojenské službě. Mohou se ho účastnit i ženy. Každoročně má výcvikem projít 100 tisícům civilistů. V současnosti v rámci dobrovolné vojenské služby základním výcvikem prochází ročně přibližně 35 tisíc Poláků. Cílem je armáda čítající půl milionu vojáků včetně záložáků. 
Program bude dobrovolný, lákadlem mají být různé výhody. Armáda například nabídne zájemcům možnost absolvovat kurz na získání řidičského průkazu, včetně oprávnění o řízení nákladních vozidel.

💡Kontext: Polsko dlouhodobě patří mezi nejaktivnější podporovatele Ukrajiny proti ruské agresi. Současná krize s USA odráží širší nejistotu ohledně budoucnosti amerického závazku vůči Evropě, zejména pokud by se Donald Trump vrátil do Bílého domu. Polsko proto posiluje vlastní obranu, aby snížilo závislost na nejistých spojencích. Odstoupení od Ottawské úmluvy o zákazu min a zvažované odstoupení od Dublinské úmluvy o kazetové munici naznačuje přípravu na možný konflikt s Ruskem či Běloruskem. Polsko také aktivně prosazuje evropské iniciativy jako projekt „Východní štít“, který má posílit ochranu východních hranic Evropy.

⏭️ Co sledovat v dalších dnech: Bude důležité sledovat reakce spojenců Polska v NATO a EU na jeho plán odstoupit od mezinárodních úmluv o zákazu min a kazetové munice. Pozornost bude věnována také jednáním Varšavy s Paříží o jaderném deštníku a dalšímu vývoji vztahů Polska s USA po slovní přestřelce Sikorski–Musk. Klíčový bude i postoj polské veřejnosti k novému programu vojenského výcviku.

 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku