Sto dní: Trump vládne unikátním způsobem. Jak se to může proti němu obrátit?

Donald Trump má za sebou prvních sto dní ve funkci amerického prezidenta. A má také rekord v počtu vydaných prezidentských nařízení - takzvaných exekutivních příkazů. Ústavou omezená funkce mu ale začíná být trochu těsná.
🚩 Proč je to důležité: Trump u každého nařízení musí uvést, že jde o ohrožení národní bezpečnosti, a proto používá k vyřešení problému exekutivní příkaz. Právě to je slabé místo způsobu jeho vlády a lze jej napadnout u soudů. Trump totiž použil příkaz i ke zvýšení tlaku ve sprchách.
➡️ Co se stalo: Trump se úřadu amerického prezidenta ujal 20. ledna a ještě ten den vydal 26 prezidentských výkonných nařízení.
Těmi může prezident obejít zákonodárný Kongres a vydat rozhodnutí, které má sílu zákona a řídí fungování federální vlády. Trump tak první den například vyhlásil nouzový stav kvůli „migrační invazi“ na hranicích s Mexikem, ukončil DEI („diverzita, rovnost, inkluze“) programy ve federální vládě nebo přejmenoval Mexický záliv na „Americký záliv“, píše Washington Post.
Trumpova nařízení slouží podle Bílého domu rychlému prosazení agendy „America First“. V rozhovoru pro Time uvedl, že dělá „přesně to, na čem postavil kampaň“ - boj s migrací, politikou „diverzity, rovnosti a inkluze“ (DEI) nebo například „woke ideologií“. Ve svém prvním prezidentském období přitom Trump vydal pouhých 24 nařízení za prvních sto dní – tentokrát ale bere „establishment“ útokem.
V rámci americké kultury je to jedinečné tempo. Nyní za sto dní v úřadě vydal nařízení už 139, což je rekord. Například jeho předchůdce Joe Biden jich za celé funkční období vydal 162, přičemž Trump mu už přes 40 procent zrušil.
Právě v tom mají prezidentská nařízení nevýhodu – pokud je Kongres nepřevede v zákon, může je následující prezident lehce zrušit a soudy brzdit. A přestože Kongres má republikánskou většinu a z nich velká část souzní s hnutím MAGA, zatím bylo jen jedno nařízení převedeno v zákon.
Trumpovo „monarchistickou vládu“, jak ji charakterizoval deník The Times, tak omezují soudy.
🧑⚖️ Soudní spory: Například nařízení ohledně DEI federální soud zablokoval a podobně soudy odporují i dalším. Podle soudců nařízení naráží na právní překážky, protože překračují pravomoci prezidenta nebo porušují práva zaručená Ústavou. Na to Trump reaguje – veřejně kritizuje soudy, rozhodnutí označuje za „zpolitizovaná“ a v některých případech ignoruje soudní příkazy.
V pátek pak FBI zatkla soudkyni ve Wisconsinu kvůli podezření, že mařila zadržení migranta, což dobře ilustruje eskalaci konfliktu. Ministerstvo spravedlnosti, pod které FBI spadá, již dříve naznačilo, že se chystá zasáhnout proti činitelům, kteří podle něj „maří protiimigrační úsilí“ federálních orgánů.
🔆Krásné červené tlačítko: Jedna věc ale zůstává stejná jako během předchozího Trumpova mandátu. Do Oválné pracovny se vrátilo i proslulé červené tlačítko, které má přivolat plechovku s dietní kolou.