Boje mezi Thajskem a Kambodžou končí. Česko ale vyzývá turisty k opatrnosti

Thajsko a Kambodža se v Malajsii dohodly na ukončení bojů. Přeshraniční přestřelky, boje a výpady probíhaly od čtvrtka. Vyžádaly si desítky obětí na obou stranách a evakuaci stovek tisíc lidí. Jedná se o spor, který dlouhodobě doutnal.
🚩 Proč je to důležité: Thajsko je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale i silně vyzbrojeným státem.
➡️ Co se stalo: Thajsko uvedlo, že se kambodžští vojáci ve čtvrtek ráno přiblížili k hranicím a na výzvy k zastavení reagovali palbou. Kambodža tvrdí, že thajští vojáci začali střílet jako první. Den předtím došlo u hranic ke zranění thajských vojáků, což podle Thajska způsobila kambodžská mina. Bangkok následně obvinil Phnompenh, že nově zaminovává území, kde thajští vojáci hlídkují, a odvolal svého velvyslance v Kambodži. Phnompenh poté odvolal svého velvyslance v Bangkoku.
Podle médií střety vypukly v okolí chrámových komplexů na sporném hraničním území a následně eskalovaly v přeshraniční dělostřeleckou palbu. Thajsko do bojů nasadilo i americké stíhací letouny F-16. Konflikt se dotkl thajských pohraničních provincií Burirám, Surin, Sísakét a Ubon Rátčchathání a na kambodžské straně provincií Oddar Meanchey a Preah Vihear.
Thajská armáda v neděli uvedla, že při střetech zemřelo 22 lidí – z toho 14 civilistů a osm vojáků. Více než sto lidí bylo zraněno a téměř 140 tisíc civilistů se muselo evakuovat do úkrytů v sedmi provinciích. Kambodža zatím oficiální počet obětí nezveřejnila.
Podle kambodžského provládního deníku Khmer Times bylo z pohraniční oblasti přemístěno přibližně 135 tisíc lidí. Současně se z Thajska vrátil 400 tisíc kambodžských pracovníků. Podle kambodžské vlády se Thajsko snaží fakticky zabrat jejich území, k čemuž nasadilo odpovídající množství vojáků, píše The Guardian. List Khmer Times konflikt nazývá „thajskou invazí“.
🤝 Pondělní vyjednávání: V pondělí byly hlášeny nové střety, přestože se úřadující thajský premiér Pchúmtcham Večajačaj připravoval na setkání s kambodžským vůdcem Hun Manetem v Malajsii, uvedl South China Morning Post.
Jednání se konalo po varování amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v sobotu řekl, že jednání o amerických clech nebudou pokračovat „s žádnou ze zemí, pokud mezi nimi bude probíhat boj“. Podle médií se proto Thajsko i Kambodža snaží dosáhnout příměří, aby mohly usednout k jednacímu stolu s USA. Chtějí se vyhnout uvalení 36procentního cla na vývoz do Spojených států, které má vstoupit v platnost v pátek 1. srpna.
K příměří obě země vyzvala i Čínská lidová republika, která v konfliktu deklarovala nestrannost. Zástupci Číny a USA se schůzky také zúčastnili.
Thajsko a Kambodža se nakonec v pondělí dohodly na ukončení bojů, okamžitém a bezpodmínečném příměří. Oznámil to malajsijský premiér Anwar Ibrahim, který rozhovory zprostředkoval. Premiéři obou znesvářených zemí dohodu uvítali a podali si ruce.
🔎 Kontext: Spor mezi Thajskem a Kambodžou sahá do roku 1907, kdy Francie jako koloniální mocnost stanovila 820 kilometrů dlouhou hranici mezi oběma státy. Země od té doby usilují o získání kontroly nad oblastmi, které nejsou hranicí řádně vymezené.
Napětí eskalovalo v roce 2008, kdy Kambodža registrovala Preah Vihear – chrám z 11. století, které si nárokuje i Thajsko – jako památku světového dědictví UNESCO. To vyvolalo bouřlivé protesty ze strany Thajska a mezi lety 2008 až 2011 si hraniční konflikty vyžádaly desítky mrtvých.
Napětí vzrostlo minulý měsíc i v souvislosti s uniklou nahrávkou telefonátu mezi tehdejší thajskou premiérkou Petongtán Šinavatrovou a vlivným kambodžským politikem Hun Senem. Politička jej nazývala „strýčkem“ a kritizovala thajského generála. Ústavní soud ji následně po mohutných protestech a peticích dočasně zbavil funkce, informovala BBC.
Thajská armáda je téměř dvojnásobně větší než kambodžská a je výrazně lépe vyzbrojená i financovaná, píše například agentura Reuters.
🌴 A co dovolená? Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách vyzvalo české občany, aby na thajské straně opustili oblasti v okruhu 50 kilometrů od celé thajsko-kambodžské hranice. V Kambodži varují před cestami do provincie Preah Vihear. Ministerstvo také vyzývá české turisty, aby se řídili pokyny místních úřadů a dbali zvýšené opatrnosti.