Trump vyhání zahraniční studenty z Harvardu. Útočí tak na klíčový příjem univerzity

Vláda Donalda Trumpa bezprecedentním rozhodnutím odebrala Harvardově univerzitě právo přijímat zahraniční studenty. Zároveň nařídila současným zahraničním studentům přestoupit na jiné školy, jinak přijdou o právo pobytu v USA. Harvard označil krok americké vlády za protiprávní pomstu a oznámil, že vládu zažaloval.
🚩 Proč je to důležité: Zahraniční studenti jsou pro americké vysoké školy klíčovým zdrojem příjmů. Rozhodnutí může mít dopad i na další univerzity, které Trumpova administrativa obvinila z podpory antisemitismu či spolupráce s Čínou.
➡️ Co se stalo: Ministerstvo vnitřní bezpečnosti odebralo Harvardově univerzitě certifikaci pro přijímání zahraničních studentů. Důvodem je podle ministryně Kristi Noemové údajné podněcování násilí, antisemitismu, ale i spolupráce s čínskou komunistickou stranou.
Harvard měl podle úřadů odmítnout poskytnout požadované informace o některých zahraničních studentech. Univerzita rozhodnutí označila za protiprávní mstu, zdůraznila svůj závazek vůči zahraničním studentům a připravuje pro ně podpůrná opatření. Čína rozhodnutí označila za „politizaci vzdělávací spolupráce“ a slíbila ochranu svých studentů.
Následně v pátek univerzita, že vládu zažalovala. „Jedním tahem pera se vláda pokusila vymazat čtvrtinu studentů Harvardu – zahraniční studenty, kteří zásadním způsobem přispívají univerzitě i jejímu poslání,“ uvádí se v žalobě.
🔎 Kontext: Trumpova administrativa dlouhodobě kritizuje prestižní americké univerzity, zejména Harvard, za údajnou podporu radikální levice, antisemitismu a nedostatečnou spolupráci s imigračními úřady. V posledních měsících univerzita čelila tlaku na zrušení programů diverzity, rovnosti a inkluze a na větší transparentnost ohledně zahraničních studentů. Harvard tyto požadavky odmítl.
Vláda pak univerzitě pozastavila federální financování ve výši 2,3 miliardy dolarů. Aktuálně tvoří zahraniční studenti až 27 procent ze všech studentů Harvardovy univerzity.
Přestože je Harvard nejbohatší univerzitou na světě je poslední krok vlády velký zásah do jeho finanční stability. Poplatky za studium, které za zahraniční studenty často platí vlády a nadace, jsou pro průběžné financování univerzity klíčové.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Bude klíčové sledovat, jak se zákazem naloží americké soudy. Sledovat je třeba i reakce dalších univerzit a možnost rozšíření podobných opatření na další instituce. Ministryně Kristi Noemová totiž veřejně prohlásila, že opatření vůči Harvardu má být varováním pro ostatní akademické instituce.