Trumpova cla ve velkém pocítí i Američani. Co všechno jim zdraží?

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
7.4.2025 - 14:00 Svět

Finanční trhy se propadají, ale plošná cla, která vyhlásil prezident Spojených států Donald Trump, nejspíš pocítí i americké domácnosti. Zdraží spotřební elektronika, automobily i potraviny.

🚩 Proč je to důležité: Pokud se Trumpově vládě nepodaří zmírnit dopady cel na domácnosti, mohlo by se to podepsat na výsledcích republikánů v dalších volbách. Ty budou probíhat na podzim 2026 a obmění se celá Sněmovna a část Senátu.

➡️ Co se stalo: Ve čtvrtečním projevu k novinářům americký prezident obyvatele ujistil, že cla učiní Spojené státy bohatšími. Protože je ale budou platit američtí dovozci, zvýší tato cla pravděpodobně cenu mnoha výrobků, od šálku kávy až po nový iPhone. A to v době, kdy si Američané už tak stěžují na klesající kupní sílu.

Některé americké řetězce se proto snaží tlačit na své dodavatele, aby zaplatili cla a nezvyšovali ceny. Například tak podle serveru The Street učinil obří řetězec Walmart. Takový krok se ale setkal s tvrdou reakcí z Číny. Čínská televizní stanice CCTV uvedla na svém oficiálním účtu na sociálních sítích Yuyuantantian, že požadavek Walmartu byl „nemyslitelný“.

Co tedy všechno Američanům zdraží?

Potraviny
Podle údajů ministerstva zemědělství Spojené státy dovážejí stále větší podíl čerstvého ovoce a zeleniny, které se v zemi spotřebují. Velká část z nich pochází z Kanady a Mexika, tedy ze dvou zemí, na něž se také vztahují přirážky.

Dále se Trumpovy kroky pravděpodobně dotknou takových produktů, jako jsou například banány dovážené z Guatemaly, Ekvádoru a Kostariky, které budou od 5. dubna podléhat novým clům ve výši deseti procent.

Káva, které se do USA dováží přibližně 80 procent, pravděpodobně zdraží; hlavních vývozců - Brazílie a Kolumbie - se bude brzy také týkat desetiprocentní zvýšení cel. Dovoz olivového oleje a alkoholu z Itálie, Španělska a Řecka bude ovlivněn novou dvacetiprocentní daní, kterou Evropská unie zavede od 9. dubna.

Thajská jasmínová rýže bude zatížena clem ve výši 36 procent, zatímco rýže basmati a krevety z Indie 26 procentním.

Automobily a špičkové technologie
Pokud jde o technologie, neměli by být ušetřeni ani američtí spotřebitelé vzhledem k množství výrobků vyráběných nebo montovaných v Indii a Číně.

Navzdory opatřením, které přijala firma Apple ve snaze rozšířit dodavatelské řetězce, se naprostá většina iPhonů stále vyrábí v Číně, a to prostřednictvím tchajwanského dodavatele Foxconn. A na Čínu mají být od 9. dubna uvalena cla ve výši 54 procent.

Kromě opatření oznámených ve středu zavedla Trumpova administrativa také 25procentní cla na vozidla nevyráběná v USA, což by podle analytiků mohlo zvýšit cenu automobilu o několik tisíc dolarů.

Oděvy a textil
Akcie oděvních a textilních společností, které jsou závislé na levné pracovní síle v zemích, jako jsou Čína a Vietnam, ve čtvrtek na burze prudce klesly, přičemž Nike ztratila více než 13 procent a Gap více než 20 procent. Nová cla znamenají, že dovoz do USA z Číny a Vietnamu bude dražší.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Američanům by nejvíce pomohlo, kdyby se snížila dovozní cla na zboží z Číny. Právě ta budou v nadcházejícím týdnu na pořadu dne - Trump totiž údajně chce výměnou za snížení cel přitlačit Peking, aby svolil s prodejem americké části TikToku. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku