Udání a rychlý odchod. Co stojí za pádem šéfa Světového ekonomického fóra

Světové ekonomické fórum (WEF), známé hlavně organizováním schůzek světových elit v Davosu, čelí skandálu – tentokrát to ale nijak nesouvisí s podezřením ze snahy řídit svět. Zakladatel organizace, Klaus Schwab, je obviněn ze zneužití prostředků fóra.
🚩Proč je to důležité: Přestože může být moc a vliv WEF v populárních představách zveličená, jedná se o vlivnou organizaci, která desítky let poskytovala největším boháčům platformu pro spolupráci. Její osud je ale nyní nejistý.
➡️Co se stalo: V pondělí 21. dubna Správní rada WEF po mimořádném shromáždění informovala, že 87letý Klaus Schwab, zakladatel a dlouholetý předseda fóra, s „okamžitou platností“ odstupuje z čela organizace. Prozatímním předsedou jmenovala dosavadního místopředsedu Petera Brabecka-Letmathea, někdejšího generálního ředitele společnosti Nestlé.
Analytici si všimli, že odstoupení proběhlo překvapivě náhle a nepůsobilo dojmem dlouhodobě plánovaného předání funkce. Wall Street Journal nyní přichází s informací, proč tomu tak bylo.
Deník uvedl, že anonymní whistlebloweři (údajně jde i o současné zaměstnance WEF) obvinili Schwaba a jeho manželku Hilde Schwabovou ze zneužívání prostředků WEF k osobnímu prospěchu a z nevhodného zacházení se zaměstnanci.
Schwabovi údajně nařizovali podřízeným, aby pro ně z fondů WEF vybírali značné částky z bankomatů, kterými si platili například soukromé masáže, zneužívali prostředky na luxusní dovolené a využívali nemovitost v Ženevě, zakoupenou WEF, výhradně pro své soukromé účely. Schwab všechna obvinění důrazně popřel a plánuje podat žalobu.
WEF uvedlo, že ačkoli obvinění nebyla prokázána, „bere je vážně“ a vyšetřuje „finanční a etická pochybení“. Blíže se ale vysloví až po skončení vyšetřování.
🔎Kontext: Jedná se o další ránu pro reputaci prestižního fóra, v jehož čele Schwab stál od založení roku 1971. Kritici dlouhodobě obviňují WEF z elitářství, netransparentnosti a minulý rok přibyly i obvinění ze sexismu a rasismu ve vedení fóra.
Švýcarský deník SRF napsal, že ať už to s obviněním dopadne jakkoliv, Schwabovo životní dílo – tedy WEF – mohlo utržit rány, ze kterých se jednoduše nedostane.
WEF je institucí s přibližně tisíci zaměstnanci a obratem 400 milionů švýcarských franků (10,8 miliardy korun), která kromě každoroční konference v Davosu pořádá i další akce.
👀Co dál sledovat: Dočasný předseda Peter Brabeck-Letmathe je další kontroverzní osobou. Kritici ho obviňují například z toho, že usiluje o privatizaci a komercionalizaci vodních zdrojů, přičemž on sám vyjádřil názor, že by mělo být zpoplatněné „nadužívání“ vody kvůli její nedostatečnosti. Jak se mu podaří dočasně kormidlovat WEF a kdo jej nahradí, může být pro fórum klíčové.