Za nasazením Číňanů v ruské armádě může stát Peking, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Čínu, že nezasahuje proti tomu, aby se její občané hlásili do ruské armády a bojovali proti Ukrajině. Dodal, že Číňané mohou být instruováni přímo Pekingem. Ten tato tvrzení odmítl.
🚩 Proč je to důležité: Pokud by Ukrajina dokázala, že čínské státní orgány mají nějaký podíl na náborech, mohlo by to vést k dalšímu diplomatickému tlaku a izolaci Číny. Ta nyní balancuje mezi podporou Ruska a zachováním neutrality, aby nestupňovala konflikt se Západem.
➡️ Co se stalo: Zelenskyj v úterý 8. dubna zveřejnil na facebooku video se zajatým vojákem, kterého Ukrajina identifikovala jako čínského občana. Podle Kyjeva byl jedním ze dvou Číňanů zadržených v Doněcké oblasti – celkový počet čínských občanů v ruské armádě ale má být mnohem vyšší.
„Máme 155 lidí se jmény a údaji z pasu. Věříme ale, že je jich víc. Mnohem víc,“ řekl Zelenskyj. Jsou podle něj verbováni na čínských sociálních sítích s vědomím Pekingu a po lékařských prohlídkách a výcviku uzavírají oficiální smlouvy s ruskou armádou.
Podle portálu Ukrajinská pravda zaplatil zajatý Číňan za přijetí do ruské armády celkem 300 tisíc rublů (přibližně 80 tisíc korun). Motivací pro něj měla být i nabídka ruského občanství. Zelenskyj též podle Reuters a The Guardian řekl, že prověřuje, zda čínští vojáci nejednají přímo na základě instrukcí Pekingu.
Čínské ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako „nepodložené a nezodpovědné“ a dodalo, že Čína není stranou konfliktu. Podle Pekingu se Číňané účastní bojů z vlastní iniciativy, přičemž dlouhodobě vyzývá své občany, aby se vyhýbali válečným oblastem.
📢 Co kdo říká: Americké ministerstvo zahraničí označilo zprávy o čínských vojácích za „znepokojivé“. Podle Reuters američtí představitelé považují čínské občany za žoldnéře bez přímého napojení na čínskou vládu, kteří nemají zásadní vojenský vliv a jejich výcvik je minimální. Upozorňují však na přítomnost čínských vojenských důstojníků u frontových linií, kteří mají analyzovat taktické aspekty války s vědomím Pekingu.
🔎 Kontext: Situace přichází nedlouho poté, co Ukrajina upozornila na přítomnost severokorejských bojovníků na straně Ruska. Ti ale působí v Kurské oblasti, ne na území Ukrajiny. KLDR přitom podle znalců málokdy jedná bez souhlasu nebo vědomí Číny, na které je závislá.
Vztahy mezi Čínou a Ruskem obě země označují za „partnerství bez hranic“, přičemž země zachovávají opatrnost ve vzájemné vojenské angažovanosti. Rusko i Ukrajina v hojné míře používají čínské komponenty v oblasti zbrojního průmyslu, například drony Mavic. Kyjev se nyní snaží snížit svou závislost na čínském vybavení.