Vláda kvůli Dukovanům vyhrožuje Francouzům, o jedné věci ale mlčí

Čeští politici se pustili do silných prohlášení proti francouzské společnosti EDF. Ta by podle nich mohla platit za to, že český jaderný tendr na dostavbu Dukovan bezdůvodně zdržuje u soudu. Jednu podstatnou věc ale neříká.
🚩 Proč je to důležité: Výstavba nových českých reaktorů se bude platit z českého rozpočtu a jde o stovky miliard korun. Pro daňové poplatníky je tudíž důležité, aby vše proběhlo za nejlepší možnou cenu a s nejmenšími možnými riziky.
✏️ Analýza Publika
➡️ Co se stalo: Vláda i společnost ČEZ stále dokola opakují, že tendr na dostavbu Dukovan proběhl v souladu se zákonem a byl transparentní. Nepřímo tím sdělují, že si francouzská EDF nemá na co stěžovat.
Ta ale netvrdí, že by byl tendr nezákonný či netransparentní. Říká, že vítězný uchazeč – korejská KHNP – nesplnila jeho podmínky, když nabídla technologie, které nemá pod svou kontrolou. Chtěla, aby právě to posoudil antimonopolní úřad, ten to ale prověřovat odmítl s tím, že mu to nepřísluší. EDF se nyní obrátila na soud.
Jde přitom o zásadní výtku. Už od prvních pochybností o tom, zda mají Korejci nabízený reaktor plně pod kontrolou, však čeští politici tvrdili, že dostali od korejské strany ujištění, že je vše v pořádku.
Letos v lednu, tedy půl roku po vyhlášení vítěze tendru, se ale ukázalo, že to nebyla pravda. KHNP uzavřela smlouvu s americko-kanadským Westinghousem, ze které (alespoň podle Francouzů) vyplývá, že nabízený reaktor obsahuje americké know-how.
To znamená, že s jeho výstavbou v Česku musí souhlasit Westinghouse. Ten tak ovšem může učinit pouze po souhlasu americké vlády, protože jde v důsledku o export jaderné technologie.
Podle dostupných informací dohoda KHNP s Westinghousem znamená, že Korejci dají Američanům část dodávek na českou zakázku a zaplatí jim i neupřesněnou částku za licence. Také by měla obsahovat dohodu o tom, že evropský trh bude do budoucna patřit Američanům, a Korejci už tedy nebudou usilovat o další evropské zakázky. I kdyby si Korejci v Česku vytvořili síť lokálních dodavatelů pro dostavbu Dukovan, nevyužijí je proto nejspíše na dalších projektech v okolních zemích. To přitom původně slibovali. Příležitost pro český průmysl je kvůli tomu o poznání nižší.
Ještě větší potíž ale může vzniknout v případě úprav projektu. Přesné znění dohody mezi KHNP a Westinghouse není veřejné, ale dá se předpokládat, že všechny úpravy budou muset projít dalším schvalováním. Česká jaderná energetika by tak mohla být v důsledku závislá na postojích Američanů, kteří nemusejí mít motivaci vycházet vstříc.
📢 Co by se mělo jasně říct: Vláda by měla potvrdit, že je si vědoma licenční situace mezi KHNP a Westinghouse. A že případná z toho vyplývající rizika nic nemění na tom, že KHNP je výhodnější volba.
V ideálním případě by měla jasně deklarovat, že obavy z možných komplikací jsou nedůvodné a vysvětlit, jakým způsobem jsou řešeny.
🔎 Kontext: Zatím to vypadá na začátek soudních přestřelek. EDF žaluje antimonopolní úřad. Vláda naznačuje, že bude podána kasační stížnost. Také KHNP je připravena bránit se soudně. I v této fázi projektu, tedy ještě před samotným podpisem kontraktu, jde už o stovky milionů korun, které oba uchazeči mohou zkoušet vymáhat.
EDF může chtít vysoudit peníze, pokud stát uzavře smlouvu s Korejci, kteří podle ní nesplnili podmínky. KHNP by v případě, že soud dá za pravdu Korejcům, mohla chtít peníze za to, že se jí říkalo, že je vše v pořádku a že komplikace s licencemi není překážkou.
Variantou je i to, že se tendr zcela zruší a náhradu budou chtít oba účastníci. K nim se nakonec může připojit i dříve vyřazený Westinghouse. Na jasný výsledek se může čekat týdny i měsíce.
Stávající právní přestřelka nemusí (ale může) mít stále žádný vliv na termín dokončení reaktorů. První by se měl rozeběhnout v roce 2036. Spoléhá na něj státní energetická koncepce.