POZVÁNKA: Festival staré hudby oslaví rody, které formovaly hudební dějiny

Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby zahájí 17. července svůj 26. ročník. Koncert berlínského souboru Ensemble Polyharmonique v pražském kostele Panny Marie a slovanských patronů připomene skladatelský odkaz rodu Bachů.
🎵 Proč je to důležité: Festival je výjimečný dramaturgickou originalitou a hlubokým vhledem do hudební historie. Letošní ročník s tématem „Familia“ zkoumá roli rodinných vazeb – skladatelských, interpretačních i mecenášských – jakožto klíčového hybatele hudebního dění napříč staletími.
🔎 O co jde: Program nabízí objevy z hudebních archivů i nově vytvořené koncertní dramaturgie na míru festivalu, a to v podání špičkových evropských souborů a sólistů. Festival tak není jen přehlídkou „staré hudby“, ale je živým dialogem mezi minulostí a současností.
Během festivalu zazní hudba od středověku po vrcholné baroko. Posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby, hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzské středověké vícehlasé skladby, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie.
🎼 Zahajovací koncert: Pod vedením uměleckého vedoucího Alexandera Schneidera zazní vokálně-instrumentální program děl Johanna Sebastiana Bacha, od jehož narození letos uplynulo 340 let, ale také jeho předchůdců – Johanna Michaela, Heinricha, Johanna Christopha a Johanna Ludwiga Bachů.
Německý vokální soubor Ensemble Polyharmonique patří k předním interpretům staré hudby na evropské scéně. Specializuje se na repertoár renesance a baroka, účastní se prestižních festivalů a spolupracuje s předními barokními orchestry. Vedle toho se věnuje i badatelské činnosti a objevuje zapomenuté poklady 17. a 18. století.
📢 Co kdo říká:
Josefína Matyášová, ředitelka festivalu: .„Rodokmen rozvětveného muzikantského rodu sestavil sám Johann Sebastian. Pečlivě zpracovaná sbírka vokálních skladeb jeho předků se stala východiskem programu koncertu. Vrcholem večera bude monumentální moteto Jesu, meine Freude, v němž Johann Sebastian přebírá mnohé stylové prvky svých kompozičně zdatných předků a dovádí tento žánr k dokonalosti.“
🎹 Letošní program: Po jedenácti letech se na festivalové pódium vrací fenomenální portugalský soubor Sete Lágrimas. Koncert provede posluchače přechodovými rituály a životními fázemi od narození až po smrt v duchu iberské kultury napříč staletími i náboženstvím.
Koncert španělského souboru Tasto Solo, který zazní pod vedením Guillerma Péreze v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, přinese vůbec nejstarší hudbu, která na letošním ročníku zazní. Posluchači se přenesou do světa středověkých klášterů, kapitul a univerzit.
Čtvrtý večer nabídne recitál dvou hudebníků nové generace tzv. poučené interpretace staré hudby. Francouzský houslista Théotime Langlois de Swarte a francouzsko-americký cembalista Justin Taylor přednesou v Lobkovickém paláci virtuózní program vzdávající hold bratrům Louisovi a Françoisovi Francœurům.
Poprvé se v Praze představí italsko-švýcarský soubor Concerto Scirocco, který upozorní na neméně důležitý fenomén hudební historie – tisk, bez nějž by řada hudebních děl nebyla vůbec dochována.
Vlámský soubor Musica Gloria s kontratenoristou Pieterem de Praeterem připomenou hudbu anglického království druhé poloviny 17. a počátku 18. století. A také fakt, že kromě úspěšného Henryho Purcella byl hudebně činný i jeho příbuzný, Daniel.
Festival tradičně uzavře rezidenční ansámbl Collegium Marianum s programem nazvaným Passione d’amore (Síla lásky v rodinných dramatech), jehož hosty budou tentokrát ukrajinsko-německá sopranistka Kateryna Kasper a český barytonista Roman Hoza.
🎵 Festivalové večery: Koncerty se budou konat od 17. července do 5. srpna v historických sálech Emauzského kláštera a zámku Troja, v kostele sv. Šimona a Judy, Lobkowiczkém paláci a v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.