Vídeňští symfonici, Schönberg, návraty i loučení. Pražské jaro slaví 80 let

Začíná největší tuzemský svátek klasické hudby Pražské jaro. Do české metropole míří vídeňští, londýnští či chicagští filharmonici a řada originálních sólistů a sólistek – například houslistky Patricia Kopatchinskaja, Baiba Skride či Akiko Suwanai nebo brazilská jazzová zpěvačka Luciana Souza.
🎵 Proč je to důležité: Pražské jaro se řadí mezi nejprestižnější a nejtradičnější evropské hudební festivaly – koná se už od roku 1945. Každoročně hostí světové orchestry, dirigenty a sólisty. Soutěž, kterou festival pořádá, pomohla odstartovat kariéry mnoha vynikajících hudebníků.
🔎 O co jde: Letošní ročník proběhne od 12. května do 3. června a přivítá přes sto umělců a souborů z 24 zemí světa. Jako každý rok festival zahájí Smetanova symfonická báseň Má vlast. Provedení se v pondělí večer ujme Česká filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova.
👥 Kde festival sledovat: Mimořádně oblíbený (a tradičně vyprodaný) zahajovací koncert bude přenášet ČT art a Český rozhlas Vltava, k dispozici bude také online stream na Facebooku. Přímý přenos ze Smetanovy síně Obecního domu bude možné sledovat nejen v televizi a rádiu, ale také v nové ČEZ Open Air zóně před Rudolfinem, která nahradí prostor na Kampě.
Do televizního a rozhlasového vysílání se dostanou i další koncerty – například večer věnovaný Arvu Pärtovi, debut Pražského jara nebo vystoupení Ensemble Modern s premiérami českých skladatelů.
V Open Air zóně u Rudolfina budou mít příznivci klasiky možnost sledovat přenosy koncertů i dokumenty připomínající slavné momenty festivalové historie, například legendární koncert Bostonského symfonického orchestru z roku 1993 s dirigentem Seidžim Ozawou a hvězdnými sólisty Firkušným, Perlmanem, Maem a von Stade.
👀 Co neminout: Jedním z vrcholů letošního ročníku bude vystoupení Vídeňských symfoniků, kteří se na Pražské jaro vrátí po dlouhých 33 letech. Orchestr, jenž letos slaví 125. výročí svého založení, povede český dirigent Petr Popelka. Pro něj bude koncert symbolickým návratem do rodného města - a zároveň završením jeho první sezony ve vedení tohoto prestižního tělesa.
„Je to pro mě splněný sen. Přivézt Vídeňské symfoniky do Prahy a na festival, kam jsem jako student chodil poslouchat koncerty, je nesmírně emotivní,“ řekl Popelka.
V provedení Vídeňských symfoniků zazní 27. května v Obecním domě Beethovenovo Zasvěcení domu a slavný Císařský koncert s klavíristou Janem Bartošem. Ve druhé polovině večera orchestr zahraje valčík Dynamiden Josefa Strausse a suitu z opery Růžový kavalír Richarda Strausse.
🎵 Velké návraty: Chicago Symphony Orchestra, jeden z nejlepších orchestrů světa, přijede do Prahy poprvé od roku 1995. Dirigovat bude Jaap van Zweden, bývalý šéfdirigent Newyorské filharmonie.
Návrat čeká i NHK Symphony Orchestra Tokyo, tento orchestr vystoupí na Pražském jaru poprvé od roku 1990. Tentokrát pod vedením Fabia Luisiho, který se na festival vrací po 35 letech.
Londýnský symfonický orchestr se na festivalu představí po dvacetileté pauze. Přivádí ho Sir Antonio Pappano, který se stal šéfdirigentem orchestru teprve v roce 2024.
🎵 Tuzemský debut: Svůj debut zažije na festivalu talentovaný dirigent Jan Sedláček. Povede Symfonický orchestr Českého rozhlasu v programu s hudbou Bernsteina, Prokofjeva a Dvořáka.
🎵 Velké loučení: Letošní festival uzavře 3. června Mahlerova Osmá symfonie, přezdívaná Symfonie tisíců. Dirigovat ji bude Semjon Byčkov, a půjde tak o symbolické završení nejen festivalu, ale i jeho působení v čele České filharmonie.
🎨 Festival a výtvarné umění: Festival letos znovu propojí hudbu s výtvarným uměním. Pražské jaro Art Salon představí díla šesti předních českých umělců a designérů – Josefa Bolfa, Martina Krajce, Anny Neborové, Ronyho Plesla, Michaela Rittsteina a Jakuba Tomáše. Tématem letošního ročníku je Čas.
Vystavená díla budou k vidění na koncertech v Rudolfinu a Obecním domě a vyvrcholí benefiční aukcí na podporu uměleckých projektů Pražského jara. Dražba proběhne 25. května na Žofíně.
Publico doporučuje:
Dmitrij Šostakovič
14. května 20 h, Obecní dům
Boston Symphony Orchestra, dirigent Andris Nelsons, housle Baiba Skride
Pierrot lunaire
17. května, 20 h, Rudolfinum
Patricia Kopatchinskaja - recitace, housle
Gustav Mahler: Symfonie č. 6 a moll „Tragická“
20. května, 20 h, Obecní dům
Chicago Symphony Orchestra, dirigent Jaap van Zweden
Mozartovo requiem
24. května, 20 h, Rudolfinum
Concentus Musicus Wien, dirigent Tomáš Netopil
Ludwig van Beethoven, Josef Strauss, Richard Strauss
27. května, 20 h, Rudolfinum
Wiener Symphoniker, dirigent Petr Popelka, dirigent, klavír Jan Bartoš
Berlioz, Szymanowski, Strauss
29. května, 20h Obecní dům
London Symphony Orchestra, dirigent Sir Antonio Pappano, housle Lisa Batiashvili