Žijeme v časech trofejí. Designér Maxim Velčovský vystavuje v Miláně

Český designér Maxim Velčovský, proslulý svými porcelánovými a skleněnými objekty a konceptuální tvorbou, představuje na milánském Design Weeku svou nejnovější výstavu Triumf trofejí.
🚩 Proč je to důležité: Velčovský je jedním z umělců, díky nimž se svět dozvídá o českém designu. Pravidelně vystavuje v zahraničí a jeho práce získala řadu mezinárodních ocenění. Loni získala společnost Lasvit, kde Velčovský působí jako umělecký ředitel, v Miláně cenu za nejlepší instalaci.
🔎 O co jde: Výstava Triumf trofejí probíhá od 1. do 13. dubna 2025 na Generálním konzulátu České republiky v Miláně. Velčovský ve své instalaci pojímá trofej jako symbol vítězství, moci – a taky vrtkavé štěstěny. Reflektuje kulturu oceňování a jak je to u Velčovského vždycky, činí tak s dávkou humorného nadhledu.
Zamýšlí se třeba nad tím nad tím, jak by mohly v této sezóně vypadat trofeje pro nejlepšího válečného zločince, pro nejlepšího znečišťovatele, pro největšího narcise, pro nejlepšího lovce zvířat, či pro největší přínos v kategorii nafouknutá bublina.
📢 Co kdo říká:
Maxim Velčovský, designér: „Trofeje jsou fascinující předměty – jsou nositeli příběhů o vítězství, ale zároveň mohou symbolizovat pád nebo prázdnotu. Chtěl jsem vytvořit sérii, která tento paradox zkoumá a vyvolává diskusi o hodnotě ocenění v dnešním světě.“
Stephan Hamel, kurátor a teoretik umění a designu: „V případě Maxima se trofeje snaží s ironií reflektovat lidské postoje a zaměřují se na naše vnímání ocenění a křehkou realitu úspěchu.“
🌟 Zajímavosti: Výstava bude součástí programu milánského týdne designu, v rámci Porta Venezia Design Districtu, který každoročně přitahuje designéry, umělce a kurátory z celého světa. Triumf trofejí představí předměty, které spojují tradiční techniky s moderními přístupy a zpochybňují zažité vnímání prestiže a uznání.
Tentokrát designér pracoval také s uranovým sklem, známým svou fluorescencí, která vytváří fascinující vizuální efekty.
Všechny vystavené artefakty vznikly ve sklárně AJETO, kterou v roce 1994 založili Petr Novotný a Bořek Šípek. Sklárna se brzy stala celosvětovým synonymem pro české ručně tvarované dekorativní sklo. Zpracovává sklo pro světové sklářské výtvarníky, designéry, architekty, osobnosti showbyznysu a filmaře a v neposlední řadě vyrábí trofeje.
Maxim Velčovský (48) je jedním z nejvýznamnějších českých designérů současnosti. Působí jako umělecký ředitel společnosti Lasvit. Jeho díla jsou zastoupena v prestižních galeriích a muzeích po celém světě, včetně Victoria & Albert Museum v Londýně, Neue Sammlung v Mnichově, Centre Pompidou v Paříži a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Za svou práci získal mnoho ocenění, mimo jiné Czech Grand Design Award, Elle Decoration Design Awards, Wallpaper Award nebo cenu pro nejlepšího art directora od časopisu Interior. Jeho tvorba zahrnuje užité umění, design a konceptuální umění, často reflektuje společenské a historické souvislosti.