Apple přesune výrobu iPhonů z Číny do Indie. Kvůli Trumpovi

Společnost Apple do konce příštího roku přesune montáž všech iPhonů prodávaných v USA do Indie. Podle deníku Financial Times (FT), který se odvolává na informované zdroje, se tak zdvojnásobí výroba v Indii.
🚩 Proč je to důležité: Jde o jeden z prvních dopadů celní politiky Donalda Trumpa. Technologický gigant musí reagovat na zvýšená cla, aby snížil náklady. Cla s Čínou totiž Trump navýšil o více než 100 procent.
➡️ Co se stalo: Apple v Číně téměř dvě desetiletí masivně investoval, aby si tam vytvořil výrobní základnu. Ta mu pomohla k tomu, aby se z něj stal gigant s tržní hodnotou více než tři biliony dolarů (66 bilionů Kč). Většinu telefonů pro Apple v Číně vyrábějí smluvní výrobci, jako je Foxconn.
Čína se ale stala terčem nejtvrdších celních opatření ze strany amerického prezidenta, i když ten následně naznačil ochotu jednat s Pekingem. Trumpovo oznámení cel na Čínu smazalo 700 milionů dolarů z tržní hodnoty Applu. Firma se tak snaží do USA dovážet iPhony z Indie, aby se vyhnula vysokým clům uvaleným na Čínu.
Podle The Financial Times nyní dochází k velkému obratu a iPhony pro USA se budou vyrábět primárně v Indii.
🔎 Kontext: Apple prodá ročně v USA více než 60 milionů iPhonů. Splnění cíle bude znamenat zdvojnásobení výroby iPhonů v Indii.
Apple v posledních letech neustále buduje kapacity v Indii se smluvními partnery Tata Electronics a Foxconn, většinu svých chytrých telefonů ale stále montuje v Číně. Montáž telefonů je posledním krokem ve výrobním procesu. Spojují se při ní stovky komponent, které Applu dodávají převážně čínské firmy.
Trumpova dovozní cla v případě Číny přesahují 100 procent. Později Trump nabídl dočasnou úlevu pro chytré telefony, které však stále podléhají dvacetiprocentnímu clu na veškerý dovoz z Číny.
Na Indii Trump uvalil reciproční clo 26 procent, jehož platnost ale zatím odložil. Indie se snaží vyjednat s USA bilaterální obchodní dohodu, která by clo zrušila.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Bude zajímavé, zda se podaří dojednat zmíněnou dohodu. Americký viceprezident J.D. Vance při své návštěvě Indie tento týden uvedl, že zemím se podařilo dosáhnout velmi dobrého pokroku. V současnosti však platí 90denní pauza, ve které chtěl Trump vyjednat nové obchodní podmínky se všemi zeměmi.