České domácnosti mají nejdražší elektřinu v Evropě, tuzemské firmy platí evropský průměr

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Business

Nikde v Evropě není v poměru ke kupní síle elektřina dražší než v Česku. Nová data Eurostatu ukazují, že až s odstupem je za ním Kypr a Německo. Nejlépe dopadla ve druhém pololetí loňského roku Malta, Lucembursko a Maďarsko.

🚩 Proč je to důležité: Česko patří k zemím s nejdražší elektřinou. Údaje Eurostatu to jen potvrzují.

➡️ Co se stalo: České domácnosti mají nejdražší elektřinu v Evropě, tedy alespoň v přepočtu na kupní sílu. V absolutních cenách platí více jen Němci, Dánové, Irové a naprosto nepatrně i Belgičané.
Elektřinu Čechům prodražují i poměrně vysoké daně. Samotný proud je v řadě zemí  sice dražší, tamní domácnosti ale díky příznivějším daním nakonec platí méně.

Elektřina v Česku pro domácnosti podle dat Eurostatu proti prvnímu pololetí zlevnila o 2,3 procenta, v rámci Evropské unie činil průměrný pokles 0,6 procenta. Alespoň v tomto ohledu je na tom Česká republika poměrně dobře.

Obrázek

Částka, kterou za elektřinu platí tuzemské firmy, je na evropském průměru. Více za ni vydávají ve všech sousedních zemích, například i v Maďarsku, které patří pro domácnosti k nejlevnějším.

🔎 Kontext: Ceny elektřiny pro domácnosti jsou počítány na modelové příklady se spotřebou 2,5 až 5 MWh ročně, což odpovídá běžné domácnosti bez topení elektřinou.

Česká vláda si na evropské statistiky v minulosti stěžovala. Podle ní čísla vycházela z aktuálních veřejných ceníků a ne z toho, co Češi opravdu platí. Slíbila proto, že bude do Bruselu dodávat přesnější data.

Některé evropské země elektřinu domácnostem zčásti dotují. Jde o Lucembursko, Nizozemsko, Rakousko a Irsko. Jinde cenu uměle omezují jinými metodami, například v Maďarsku ji zastropovali. Tato opatření ale ve výsledku dopadají na tamní firmy, což je případ zmíněného Maďarska, ale i Polska a Slovenska.

Lepší ceny pro domácnosti navíc mohou znamenat vyšší výdaje státního rozpočtu, v Maďarsku je letos na tento účel vyčleněno v přepočtu 50 miliard korun. 

Výraznější zlevňování elektřiny se v současnosti čekat nedá. Kontrakty na další roky jsou cenově poměrně stabilní.

Hlavními důvody zdražování elektřiny v posledních letech jsou vyšší cena zemního plynu, dražší emisní povolenky a rostoucí náklady na distribuční síť.

 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku