Česko hospodaří lépe než sousední evropské země. Dluh ale rychle roste

Obrázek
Mapa schodku státního rozpočtu evropských zemí (čím nižší číslo, tím větší schodek)
Mapa schodku státního rozpočtu evropských zemí (čím nižší číslo, tím větší schodek)
Business

Český rozpočet zůstává v deficitu, přesto si ve srovnání s většinou evropských zemí vede relativně dobře. V horší situaci jsou například Německo, Rakousko nebo Polsko. Naopak Řecku, které dlouho patřilo k nejzadluženějším státům, se daří dluh postupně snižovat.

🚩 Proč je to důležité: Evropské údaje zasazují české hospodaření do kontextu s ostatními zeměmi. Červená čísla tuzemského rozpočtu v tomto kontextu vypadají  trochu přijatelněji. Rozpočty zemí Unie jsou nyní pod tlakem kvůli plánovanému růstu výdajů na zbrojení.

➡️ Co se stalo: Eurostat v pondělí zveřejnil údaje srovnávající hospodaření a zadlužení evropských zemí za první čtvrtletí letošního roku. Česko má jasně podprůměrný schodek rozpočtu i podprůměrné zadlužení.

🪙 Schodek

Jen šest zemí Evropské unie hospodařilo v prvním čtvrtletí s přebytkem rozpočtu. Tedy alespoň podle údajů upravených tak, aby je bylo možné porovnávat mezi jednotlivými stát bez ohledu na to, jak přesně vybírají daně.

Česko patří k většině zemí, které jsou v minusu, schodek (-2,2 % HDP) ale patří spíše k těm nižším. Například sousední země, tedy Německo (-2,3 %), Slovensko (-2,9 %), Rakousko (-5,1 %) a Polsko (-5,1 %) mají všechny vyšší schodky. Nejhůř je na tom Rumunsko (-7,5 procenta) a nejlépe Kypr s přebytkem 5,6 procenta HDP. Dál se daří držet veřejné finance i Řecku, které postupně snižuje své zadlužení.

I když Česko náleží spíše k zemím s nižším schodkem, je zároveň jedním z těch, kde se od pandemie covidu-19 schodky nejvíce prohloubily. V tomto případě je nad evropským průměrem. I zde ale platí, že sousední země – v tomto případě s výjimkou Slovenska – jsou na tom ještě hůře a u nich došlo k ještě prudšímu zhoršení stavu rozpočtů.

🪙 Zadlužení

U ukazatelů míry zadlužení, tedy velikosti dluhu proti velikosti ekonomiky, patří Česko spíše k těm umírněnějším zemím. Dluh ve výši 43,4 procenta HDP je zhruba poloviční ve srovnání s evropským průměrem 81,8 procenta HDP. Je také nižší oproti všem sousedům.

Český dluh v posledních letech roste výrazně rychleji, než činí evropský průměr. Podle údajů Ministerstva financí v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard. Je zhruba o třetinu vyšší než v době před pandemií.

🔎 Kontext: Premiantem v hospodaření je poslední roky v Evropě Řecko. Této zemi, která je zároveň nejzadluženější, se daří dluh postupně snižovat. Přebytky jsou v poslední době i v Irsku, Dánsku a na Kypru.

V nejhorším stavu jsou rozpočty v Rumunsku, Francii a Belgii. Porovnatelné údaje za Itálii chybí. V regionu jsou vysoké schodky v Rakousku, Polsku, Maďarsku. Slovensko je jen o něco horší než Česko.

Hospodaření zemí Unie je nyní pod větším tlakem kvůli plánovanému růstu výdajů na zbrojení. To může rozpočty poslat do ještě většího minusu. 

Obrázek
Graf schodku zemí EU
Graf schodku zemí EU

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku