Další jaderný problém: Evropská komise žádá o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Obrázek
Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany
Business

V souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany vypadl ze skříně další kostlivec. Tendr začne prověřovat Evropská komise kvůli podezření, že korejská KHNP, která jej vyhrála, může spoléhat na státní pomoc.

🚩 Proč je to důležité: Dostavba elektrárny v Dukovanech nejspíše bude muset čekat nejen na rozhodnutí českého soudu, ale i Evropské komise. Tím se zahájení stavby dvou nových reaktorů může značně zdržet.

➡️ Co se stalo: Francouzský eurokomisař Stéphane Séjourné zaslal ministerstvu průmyslu už 2. května dopis, ve kterém žádá, aby se smlouva na dostavbu Dukovan zatím nepodepisovala. Na dopis upozornila Česká televize.

Text poukazuje na zahájení předběžného přezkumu, při kterém se má posoudit, zda se KHNP neopírá o státní pomoc. Pokud by se to prokázalo, bude třeba řešit, zda subvence neznamenají narušení vnitřního trhu unie.

„Přetrvávají významné náznaky, že straně (firmě KHNP) byly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh," uvádí se v dopise. Česko je v něm požádáno, aby počkalo s podpisem smlouvy, dokud nepadne konečné rozhodnutí. 

Jde o reakci na žádost neúspěšného účastníka tendru, francouzské EDF, z podzimu loňského roku, která se se svými stížnostmi na Komisi obrátila. Podpis finální dohody k Dukovanům s vítěznou korejskou společností KHNP zablokoval 6. května i Krajský soud v Brně.

Evropská komise potřebuje informace od společnosti ČEZ i korejské KHNP. Ty ale podle dopisu dostatečně nespolupracují. Šéf ČEZ Daniel Beneš uvedl, že se nikdo na nic neptal.

Reakce české strany je poměrně jednolitá. Opakuje, že vše proběhlo transparentně podle zákona a zvítězila ve všech ohledech lepší nabídka od Korejců.

📢 Co kdo říká: 

Podle Daniela Beneše z ČEZ se Francouzi snaží, aby se žádná elektrárna nepostavila. „Jsem přesvědčen, že to, co je v dopise od Evropské komise, by měla ČR odmítnout,“ uvedl.

Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) prohlásil, že dopis „odráží názory a komentáře EDF“. Podle něj pak není náhoda, že dopis poslal právě francouzský eurokomisař.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nezávislý) se podivoval nad tím, že dopis byl odeslán v pátek ve deset hodin večer.

🔎 Kontext: Francouzská EDF se snaží využít všech právních prostředků, aby podpisu smlouvy na stavbu dvou nových reaktorů v Dukovanech zabránila.

Její námitky jsou v podstatě dvě – podle nich mohla korejská nabídka spoléhat na státní pomoc a nemusela splňovat podmínky tendru. Konkrétně jde o to, že KHNP nemusela mít plně pod kontrolou nabízenou technologii. Právě tyto dvě věci by měly české soudy a Evropská komise posoudit.

Tendr nyní narazil na to, že šlo o výběrové řízení. Pokud by se jednalo o mezistátní dohodu mezi českou a korejskou vládou, výsledek by nikdo napadat nemohl. ČEZ i vláda tvrdí, že tento přístup byl výhodnější, protože výsledkem je výrazně nižší cena.

Česká energetická koncepce na stavbu nových reaktorů spoléhá.

Dva nové reaktory od KHNP mají vyjít na 407 miliard korun v cenách roku 2024. První z nich by měl být hotový v roce 2036.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Evropská komise by měla oznámit zahájení hloubkového šetření. Zároveň se čeká na další kroky Krajského soudu v Brně. 

 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku