Drahé nemovitosti kupce neodrazují. Experti: Zlevnění hypoték nečekejte

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Business

Zájem o hypotéky v Česku roste. Podle dat České národní banky byl v květnu jejich počet i objem nejvyšší za poslední tři roky. Jak ale upozorňují lidé z branže, zájemci o nemovitost tahají za kratší konec provazu – navrch teď mají developeři a další prodejci nemovitostí.

🚩 Proč je to důležité: I když základní úroková sazba stanovená ČNB je 3,5 procenta, banky nabízejí úroky u hypoték mezi 4 až 5 procenty. A nevypadá to, že by v dohledné době došlo k výraznému zlevnění.

➡️ Co se stalo: Ze současné situace na trhu mají podle Davida Eima, místopředsedy představenstva hypoteční společnosti Gepard, radost banky i zprostředkovatelé úvěrů na bydlení. „Výsledky posledních měsíců jsou výborné a postupně se dále zlepšují,“ uvedl ve své analýze. 

Řečí čísel si vedl květen takto: nových úvěrů bylo za 27,3 miliardy korun, refinancovaných za 4,4 miliardy. Dohromady tedy za 31,7 miliardy korun. Eim s odkazem na data ČNB uvádí, že celkový objem meziměsíčně vzrostl o 4,9 procenta, meziročně už o 47 procent a oproti květnu 2023 dokonce o 195,1 procent.

Podle Eima mohou mít radost i klienti bank, protože hypotéka je něco, co potřebují ke splnění svého cíle – vlastního bydlení. Jenže tady důvody k radosti končí. „Vysoký zájem o hypotéky je odrazem situace na trhu s rezidenčními nemovitostmi, kde poptávková strana už zase drží kratší konec provazu (…) Tlak poptávky je vysoký. Trumfy drží v ruce nabídková strana a taková situace se projevuje v neustávajícím růstu cen nemovitostí. Zájem o hypoteční úvěry je logickým důsledkem,“ dodal. 

Podle makroekonomického analytika ČSOB Dominika Rusinka patří Česko v EU k zemím s nadprůměrným tempem zdražování, v meziročním srovnání ceny poskočily o 9,9 procenta. „K rychlému růstu dochází již od roku 2014, zejména v segmentu nových nemovitostí, jež meziročně přidávají k dobru 13 procent,“ popsal ekonom. 

Podle něj dvouciferné tempo zdražování nemovitostí potvrzují i další cenové indikátory. Třeba realizované ceny nových bytů v Praze vzrostly o 12,4 procenta, na sekundárním trhu – jde o nemovitosti, které už někdo obýval – jsou vyšší o 15,8 procenta. „Ještě o něco výrazněji rostou nabídkové ceny, což ukazuje na vcelku drtivou převahu prodávajících nad kupujícími,“ řekl Rusinko.

📢 Co kdo říká:
David Eim, místopředseda představenstva firmy Gepard: „Klíčové úrokové sazby, které nastavuje ČNB, sice nemají na hypotéky přímý bezprostřední dopad. Vytvářejí však rámec, v němž se i hypotéky pohybují. A ČNB aktuálně deklaruje přísnost – ve smyslu ponechání úrokových sazeb tam, kde jsou. Mluví se o možná jednom dalším snížení o čtvrt procentního bodu ve zbytku tohoto roku a nic víc asi čekat nemůžeme.“

Dominik Rusinko, makroekonom ČSOB: „Růst tuzemských cen nemovitostí živí na jedné straně dlouhodobě zabržděná výstavba, na straně druhé pak rostoucí příjmy domácnosti společně s poklesem úrokových sazeb. Ty však stále zůstávají na relativně vysokých úrovních, ale jejich restriktivní efekt zdá se v čase oslabil.“

🏠 Výhled do budoucna:
Podle expertů hypotéky ani nemovitosti jen tak nezlevní. Ekonom Rusinko sice říká, že lehkou úlevu v případě zdražování nemovitostí by mohla přinést druhá polovina roku a také rok 2026. I tak je podle něj třeba počítat se scénářem, kdy ceny nemovitostí budou růst rychleji než mzdy. „To dále zhorší jejich dostupnost, která je již tak jedna z nejhorších v EU,“ podotkl.

David Eim upozornil, že nastavení trhu lépe popisuje cena tzv. úrokových swapů, která odráží názor trhu na cenu peněz pro delší období. „Cena úrokových swapů se během posledního měsíce zvýšila asi o tři desetiny procentního bodu,“ uvedl Eim. Dodal, že pokud se vezme v potaz i saturace bank zájmem klientů, je „jasné, že stagnace sazeb je pevně ukotvena na několika betonových pilířích“.

Podobně mluví i Evžen Korec, generální ředitel developerské firmy Ekospol. „Čekat na to, že hypotéky v brzké době výrazněji zlevní, se nevyplatí. Banky nemají příliš důvodů hypoteční sazby rychle snižovat. Tím nejzásadnějším je, že zájem o hypotéky stále výrazně roste,“ míní Korec. 

Zájemci o hypotéku si podle Korce spočítali, že očekávaný růst cen nových bytů překoná drobné snížení hypotečních sazeb. „Čekat na výrazně levnější hypotéky se tak nevyplatí. Kdo bude čekat příliš dlouho, zaplatí na kupní ceně bytu o stovky tisíc korun více,“ uzavřel šéf jedné z největších developerských firem v Česku.

👀 Co dál sledovat: Další měnově-politické zasedání bankovní rady České národní banky, kde se budou řešit úrokové sazby, se bude konat 7. srpna.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku