Příčina blackoutu ve Španělsku zůstává neznámá. Spekuluje se o vlivu solárních elektráren

Obrázek
Solární panely - ilustrační foto
Solární panely - ilustrační foto
Business

Dva dny po největším výpadku elektřiny v historii Španělska zůstávají příčiny nejasné. Událost vyvolala debatu o roli obnovitelných zdrojů, které jsou obviňovány z nedostatečné stability. Experti se přou, zda jejich odpojení bylo důsledkem, nebo příčinou kolapsu.

🚩 Proč je to důležité: Pochybnosti o spolehlivosti obnovitelných zdrojů energie může ovlivnit veřejnou i politickou podporu pro tzv. zelenou transformaci.

➡️ Co se stalo: V pondělí došlo ve Španělsku k masivnímu výpadku elektřiny, během něhož se v pěti sekundách odpojilo 15 GW výkonu, převážně fotovoltaického, ale i jaderného. 

Státní společnost Red Eléctrica de España (REE) nejprve označila za příčinu ztrátu fotovoltaické výroby na jihozápadě země, což spustilo řetězovou reakci v celé síti. Ve středu však šéfka REE Beatriz Corredorová uvedla, že „nebylo správné vinit obnovitelné zdroje z blackoutu“.

Deník El País přitom připomíná, že společnost Redeia, mateřská společnost REE, varovala před riziky zapojení obnovitelných zdrojů ve své výroční zprávě za rok 2024.

Organizace lobující za obnovitelné zrdoje jako Fundación Renovables naopak zdůrazňují, že odpojení obnovitelných zdrojů proběhlo v souladu s pravidly a není možné je označovat za hlavního viníka. Naopak upozorňují, že je to právě REE, která jako správce sítě stanovuje technické požadavky pro bezpečný provoz. 

📢 Co kdo říká: Předseda vlády, socialista Pedro Sánchez se postavil za solární energií a naopak kritizoval jadernou energetiku, kterou označil za větší problém než řešení, neboť reaktory po výpadku se vypnuly z bezpečnostních důvodů a zůstaly mimo provoz.

🔎 Kontext: Španělsko je evropským lídrem v obnovitelných zdrojích. V dubnu 2024 dokonce na několik hodin dosáhlo 100% pokrytí spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů, což se již podařilo i o rok dříve. V okamžiku před pádem sítě produkovaly solární elektrárny zhruba 80 procent elektřiny ve Španělsku.

Obnovitelné zdroje čelí kritice kvůli své závislosti na počasí a obtížné regulaci frekvence v síti. Odborníci pro El País upozorňují, že tyto neuralgické body jsou řešitelné například investicemi do bateriových úložišť a úpravou provozních pravidel. 

I ekologové ale přiznávají, že obnovitelné zdroje vyžadují úpravy sítě, aby byla spolehlivá. Experti pro El País vyzvedli výhody uhelných a plynových elektráren, které dokáží reagovat na krize, protože jsou „jako auto, u kterého můžete silněji sešlápnout či uvolnit plyn“. U větrných a fotovoltaických elektráren to neplatí.

Výpadek každopádně podle El País odhalil potřebu modernizace a zvýšení odolnosti elektrické sítě v době, kdy roste podíl obnovitelných zdrojů.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Bude klíčové, jak dopadnou výsledky vyšetřování příčin výpadku. Spekuluje se o rozkmitání kabelů, ale i hackerském útoku. 

Ukáže se také, jak bude reagovat energetická společnost REE a případně jak upraví pravidla pro provoz obnovitelných zdrojů. Očekávat se dá debata o investicích do bateriových úložišť a modernizace sítě. Významné budou i právní spory o odpovědnost a náhrady škod mezi energetickými firmami a správci sítě.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku