Vláda řekla, jak zaplatí nové Dukovany a kdy Česko podepíše smlouvu

Obrázek
Jaderná elektrárna Dukovany - ilustrační foto
Jaderná elektrárna Dukovany - ilustrační foto
Business

Stát získal většinu ve společnosti Elektrárna Dukovany II a bude jí bezúročně půjčovat peníze potřebné na stavbu nových reaktorů. Smlouvu s korejskou KHNP má Česko podepsat příští týden.

🚩 Proč je to důležité: Největší zakázka v dějinách Česka má podle vlády přinést v budoucnu „dostatek energie za přijatelné ceny“.

➡️ Co se stalo: Dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech míří do státních rukou. Stát za 3,6 miliardy korun koupil od společnosti ČEZ osmdesát procent ve společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má elektrárnu budovat a provozovat.  To by mělo usnadnit získávání evropského souhlasu s veřejnou podporou.

Příští středu podepíše EDU II s korejskou společností KHNP smlouvu na výstavbu nových reaktorů. Stát bude na výstavbu bezúročně půjčovat peníze až do okamžiku spuštění výroby. Firma pak bude 30 let půjčku splácet. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tomu říká návratná finanční výpomoc.

Tuto formu financování včetně převzetí EDU II si vyžádaly jak požadavek Evropské komise, tak možnosti společnosti ČEZ, pro kterou by bylo složité takto velký projekt ufinancovat – byť se státními garancemi – a zároveň mít dost prostředků na rozvoj v dalších oblastech.

🔎 Kontext: Podepsat se má tendr na stavbu prvního nového reaktoru v Dukovanech v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Jde o největší veřejnou zakázku v historii Česka. Ve smlouvě měla být i opce na stavbu druhého reaktoru v Dukovanech a dalších reaktorů v Temelíně.

Plnohodnotnou nabídku loni podaly jen francouzská EDF a korejská KHNP. ČEZ jako lepší vybral korejskou a vláda toto rozhodnutí potvrdila. K podpisu smlouvy mělo dojít letos v březnu. Čekalo se ale na rozhodnutí antimonopolního úřadu, který posuzoval stížnost EDF. Minulý týden antimonopolní úřad stížnost EDF z procesních důvodů zamítl, a dal tak zelenou podpisu smlouvy.

EDF poukazuje na to, že KHNP v nabídce uvedla, že má všechny technologie ve svém vlastnictví. Následně ale uzavřela s kanadsko-americkou společností Westinghouse smlouvu o licencování – a tím podle Francouzů potvrdila, že technologie v době podání nabídky nevlastnila. To v principu znamená, že v případě změn při výstavbě v Dukovanech může nastat situace, kdy se KHNP bude muset obrátit na Westinghouse se žádostí o souhlas a ten zase musí požádat o souhlas USA.

EDF se ale nevzdává. Zvažuje podání žaloby ke Krajskému soudu v Brně. Rozhodnout se má ještě tento týden. Pozornost upíná i k Evropské komisi, kterou Francouzi požádali o prošetření, zda KHNP nezískává nepovolenou státní podporu od Jižní Koreje.

Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) uvedl, že klíčové pro výběr KHNP byla kombinace ceny, kvality a harmonogramu. Vláda také v minulosti uvedla, že korejská nabídka je výrazně výhodnější. EDF ale tvrdí, že nabízí o 20 procent výkonnější reaktory a že na jednotku výkonu je jejich nabídka „v podobném rozmezí“.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Při podpisu smlouvy příští týden vláda oznámí další detaily kontraktu. EDF by se do té doby měla rozhodnout, zda zkusí tendr ještě napadnout.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku