Zádrhely se hromadí. Dostavba Dukovan nemá souhlas Unie ani českých úřadů

Tento týden přibylo několik dalších problémů, které musí stát vyřešit, aby vůbec mohla výstavba nových reaktorů v Dukovanech odstartovat. Publico přináší přehled komplikací, se kterými se musí vláda a ČEZ vypořádat.
🚩 Proč je to důležité: Jádro má být středem české energetiky, ani po více než dekádě snah stavba žádného nového reaktoru nezačala.
➡️ Co se stalo: Vláda loni vybrala nabídku KHNP jako nejlepší pro dostavbu jaderných reaktorů v Dukovanech. Podpis smlouvy ale už má proti plánu skoro dva měsíce zpoždění. Potíží naopak postupem času přibývá.
1. Chybějící notifikace
V posledních dnech se ukázalo, že český stát už nemá potřebný souhlas Evropské komise. Ta musí posoudit přiměřenost poskytované státní podpory. Loni sice na projekt kývla, tehdy se ale počítalo s tím, že se bude stavět jen jeden reaktor a bude jej budovat společnost ČEZ.
Stát se ale nakonec rozhodl, že podepíše kontrakt rovnou na dva nové reaktory a na konci dubna také od společnosti ČEZ koupil 80 procent nového projektu. Tato změna podle dodatku smlouvy mezi ČEZ a státem znamená, že získaná notifikace už neplatí a je třeba žádat o novou. Na smluvní pasáže upozornil web oenergetice.cz.
Ve smlouvě je přímo uveden termín, do kterého je souhlas Komise potřeba získat, je ale začerněný.
„Termín získání souhlasu je anonymizován, aby v rámci notifikačního procesu a vyjednávání s Evropskou komisí nemohla být tato informace zneužita. Projekt bude nyní financován za komerčních podmínek, přičemž získání notifikace pro dvoublok chceme získat v první polovině roku 2026,“ vysvětlil mluvčí Ministerstva průmyslu Marek Vošahlík.
Nové nastavení by mělo být snadněji průchozí než to předchozí, jehož získání trvalo dva roky. Stát ale dosud nemá investorský model přesně nastavený, a tak schvalování ještě nemohlo začít. Zatím probíhají jen předběžná jednání. Jasno v tom, jak přesně se bude nový reaktor financovat - a tedy státem podporovat, má být v dalších měsících.
2. Čekání na soud, který vše může vrátit na začátek
Dalším zádrhelem je Krajský soud v Brně. Ten po žalobě neúspěšného uchazeče v tendru, francouzské společnosti EDF, vydal předběžné opatření, které zamezuje podepsat s Korejci smlouvu.
Web info.cz rozebíral desetistránkové odůvodnění soudu k předběžnému opatření. Antimonopolní úřad v dubnu rozhodl, že námitku EDF vůbec nemůže posuzovat z procesních důvodů. Podle soudu ale úřad v principu po společnosti EDF jako stěžovateli požadoval, aby plnila nesplnitelné podmínky.
Soud by tak měl rozhodnout, kdo nakonec bude posuzovat tendr, který běžel pod takzvanou bezpečnostní výjimkou. Jako pravděpodobné se jeví, že se celá záležitost může opět dostat na stůl antimonopolního úřadu. Vše navíc může změnit kasační stížnost, kterou chce příští týden na soud podat společnost Elektrárna Dukovany II a předběžné opatření soudu tak zvrátit.
EDF si stěžuje na dvě hlavní věci. Tou první je, že Korejci mohli získat nepovolenou státní podporu. Druhou pak to, že podle názoru EDF Korejci plně nevlastní nabízenou technologii, což byla jedna z podmínek tendru.
3. Šetření Komise
EDF si stěžovala také u Evropské komise, ta by měla posoudit, zda se korejská KHNP neopírá o nepovolenou míru státní podpory, čímž by znevýhodňovala evropské společnosti. Oficiální šetření ale ještě nezačalo. Česká vláda tvrdí, že je vše v pořádku.
4. Spor s Francií
Nečekaným důsledkem tendru na dostavbu Dukovan jsou výpady české vlády proti Francii. Ta je přitom dlouhodobě klíčovým spojencem Česka v oblasti jaderné energie a pomáhá prosazovat jádro i přes nesouhlas několika členských zemí, které mají silné protijaderné postoje.
Francouzská EDF, tamní obdoba společnosti ČEZ, v tendru neuspěla. Její nabídku česká vláda i společnost ČEZ označují jako drahou a špatnou.
Premiér Petr Fiala tento týden kroky EDF, která brání své zájmy v tendru, znovu přirovnal k ohrožení bezpečnosti Česka. Zaznívá i to, že francouzský eurokomisař Stéphane Séjourné, který Česku zaslal zdvořilostní žádost o počkání s podpisem smlouvy s Korejci, jedná v zájmu francouzské společnosti a nikoliv Evropy.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Premiér Petr Fiala (ODS) se chce v nadcházejícím týdnu k Dukovanům sejít se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Příští týden má být také podána zmíněná kasační stížnost proti předběžnému opatření Krajského soudu v Brně. Klíčový bude do budoucna i postoj Evropské komise.