Arktický vzduch míří na Česko. Teplota spadne za pár hodin o dvacet stupňů

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
1.4.2025 - 14:01 Česko

Ani letos se začátek jara v Česku nevyhne extrémním teplotním skokům. Podle předpovědi meteorologů se do konce týdne vystřídají teploty atakující 20 stupňů Celsia s mrazy a sněžením.

🚩 Proč je to důležité: Jarní mrazy jsou nejen nepříjemné, ale ohrožují hlavně zemědělce a pěstitele. Některé ovocnáře mohou připravit o úrodu. Mrazy je trápí v posledních letech opakovaně. S postupujícími klimatickými změnami budou podle meteorologů častější.

➡️ Co se stalo: Ještě v pátek odpoledne si budou Češi užívat příjemných jarních 17 stupňů Celsia. Jenže pak má dorazit arktický vzduch. Teploty spadnou během několika hodin až pod bod mrazu. 

„Vzduch, který se k nám dostane, bude na tuto část roku velmi chladný. Při vyjasnění budou během noci teploty klesat i výrazněji pod nulu,“ upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Situaci ještě může zachránit oblačnost. Pokud bude v noci zataženo, mohly by mraky fungovat jako „poklička“ –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ udržely by teplejší vzduch u země a oslabily mrazy. 

Jestli se ale vyjasní, čekají zemědělce nepříjemné dny. „Na řadě míst už jsou zejména meruňky rozkvetlé a déletrvající mrazy by jim mohly výrazně ublížit,“ varují meteorologové. Poměrně vysoké teploty v průběhu týdne navíc mohou způsobit, že stromy začnou rozkvétat těsně před příchodem studené vlny.

Ještě během pátku by na některých místech mohly podle předpovědi teploty vystoupat i na 19 stupňů Celsia. V průběhu dne ale začne od severovýchodu přibývat oblačnost. V sobotu se obloha zatáhne a místy se objeví přeháňky, které mohou být od středních poloh sněhové. Nejvyšší denní teploty dosáhnou už jen maximálně 13 stupňů a v dalších dnech nepřesáhnou osm stupňů. Noční a ranní teploty budou od neděle klesat pod nulu, někde až k minus třem stupňům.

🔎 Kontext: Zemědělci mají ještě v živé paměti devastující jarní mrazy z loňského roku. Sklizeň jablek v Česku tehdy meziročně klesla o 76 procent na 24 tisíc tun. Celková sklizeň ovoce se snížila o 72 procent na přibližně 34 tisíc tun. Ovocnáři odhadli škody způsobené mrazy na přibližně 1,3 miliardy korun.

Pro mnoho z nich by takové ztráty byly likvidační, proto jim pomohl stát. Ovocnáři mohli minulý rok kvůli mrazům žádat o podporu v celkové výši téměř půl miliardy korun. Určena byla pro ty, kteří po mrazech evidovali minimálně 50 procent škod a jejichž ztráty příjmů ohrozily hospodářskou životaschopnost. Týkalo se to přibližně 600 podniků a zemědělců.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Předpověď se ještě může měnit. Stále je možné i to, že arktický vzduch do Česka vůbec nedorazí. Tato varianta se ale stává čím dál méně pravděpodobnou, meteorologické modely zatím potvrzují očekávané prudké ochlazení.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku