Bude doplácení plošné? Válkovy „nadstandardy“ čelí kritice, chybí i analýza nákladů

Nadstandardní péče, která není hrazená pojišťovnou, by mohla být dostupnější. Pozměňovací návrh skupiny poslanců ODS a TOP 09 však naráží nejen u opozice, ale i u Starostů.
🚩 Proč je to důležité: Možnost doplácet na lepší zdravotní péči nebo pomůcky by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) fungovala podobně jako třeba doplatky na léky nebo brýle, na které jsou pacienti zvyklí.
➡️ Co se stalo: Zatímco nyní za šetrnější laserovou operaci křečových žil pacient zaplatí 39 tisíc korun, podle návrhu by to bylo 22 tisíc. Sedmnáctitisícový rozdíl by uhradila pojišťovna.
„Chceme, aby pacient platil pouze materiál a rozdíl mezi výkonem, který je hrazený a který není,“ vysvětlil Válek. Dopady na rozpočty zdravotních pojišťoven podle něj mají být minimální. Na dotaz novinářů, zda na to existuje analýza, ale neodpověděl.
Návrh proto naráží u opozice. „Přijde mi naprosto nepochopitelné, že ministr představí návrh a zároveň na tiskové konferenci přizná, že vůbec neví, co tento zákon způsobí. Je neuvěřitelné, že netuší, jaký bude mít dopad na zdravotní pojišťovny,“ komentoval to stínový ministr zdravotnictví hnutí ANO Kamal Farhan.
Vzhledem k tomu, že jde o poslanecký pozměňovací návrh, nemusí procházet meziresortním připomínkovým řízením. Podle Válka je však projednaný dostatečně. S jeho přípravou začal už před čtyřmi lety senátor Roman Kraus (ODS), který vedl zdravotnický výbor horní komory. Loni však náhle zemřel.
„Vlastně si nedovedu představit, kdo by chtěl, aby péče pro pacienty byla dražší,“ reagoval ministr Válek na výhrady.
Problém s návrhem nemá ODS ani TOP 09, lidovci budou mít podle šéfa poslaneckého klubu Aleše Dufka při hlasování volnou ruku.
Hnutí STAN změnu sice vítá, zároveň ale vnímá i určitá rizika. „Není jasně stanoveno, co je standard,“ podotkla místopředsedkyně Starostů Michaela Šebelová. Návrh v současné podobě proto Starostové podle ní nepodpoří.
📢 Co kdo říká:
Vlastimil Válek (TOP 09), ministr zdravotnictví: „Pacient nejen často platí celou částku za výkon, ale i vlastní výkon. Je v tom nepořádek.“
Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), předsedkyně výboru pro zdravotnictví a jedna z předkladatelů: „Návrh je propacientský a spravedlivý. Napravujeme léta zakořeněnou nespravedlnost. Pokud si nyní chcete připlatit za komfortnější výkon u lékaře, tak to není možné.“
🔎 Kontext: Pojišťovny návrh vesměs vítají. Podle mluvčí VZP Viktorie Plívové ale chybí podrobnosti. „Otázkou je, jak budou technicky řešeny detaily celého procesu, včetně možnosti kontroly ze strany zdravotních pojišťoven nebo související administrace takové péče,“ sdělila Plívová.
Pojišťovny se také obávají toho, jak by nová pravidla fungovala v praxi. „Bude velmi důležité, aby se z ‚doplácení‘ nestala plošná praxe – jakýsi nový standard. Doplatek musí být skutečně dobrovolný a alternativní bezplatná varianta opravdu dostupná,“ uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada pro HN. I proto nejsou zatím zástupci pojišťoven schopní vyčíslit, jak by mohla změna dopadnout na jejich rozpočty.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Pokud návrh, jenž je součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, ve Sněmovně nepodpoří vedle opozičních stran ani Starostové, nemá šanci projít.