Čínští turisté se vracejí. Česko je ale jen zastávkou na rychlovýletě po Evropě

Obrázek
Čínští turisté v Praze - ilustrační foto
Čínští turisté v Praze - ilustrační foto
Česko

Počty čínských turistů, kteří přijíždějí do České republiky, rostou. Návštěvnost ale zdaleka nedosahuje hodnot z předcovidových let 2018 a 2019, kdy jich jezdily statisíce. Současní čínští turisté navíc mají jiné zvyklosti.

🚩 Proč je to důležité: Před pandemií covidu-19 byl čínský cestovní ruch globálním gigantem. Turisté utráceli nemalé prostředky i v Česku. Pokud by se je opět podařilo přilákat, mohli by přinášet finance zejména do ubytování, pohostinství a maloobchodu. 

➡️ Co se stalo: Podle aktuálních statistik České centrály cestovního ruchu opět roste mezi čínskými turisty zájem o Českou republiku. Loni jich přicestovalo skoro 174 tisíc, předloni necelých 90 tisíc a v roce 2022 ani ne 34 tisíc. I přes rostoucí tendenci čísla nedosahují na počty ze dvou předcovidových let, kdy do země přicestovalo každý rok přes 600 tisíc čínských turistů.

Důvodů, proč je jejich návrat spíše rozpačitý, je několik. Teprve v roce 2023 Čína zrušila zákaz skupinových zájezdů do 78 zemí. Mezi ně byla zařazená i Česká republika. S povolením Čína příliš nespěchala, a to zejména kvůli dobrým vztahům Česka s Tchaj-wanem. Už tehdy experti z České centrály cestovního ruchu odhadovali, že oživení v tomto segmentu bude trvat nejméně tři roky.

💸 Jak Číňané utrácí: Čínští turisté více šetří. David Goodger, výkonný ředitel pro Evropu, Střední východ a Afriku v britské společnosti Tourism Economics, upozornil na rostoucí trend mezi čínskými cestovateli, který označil jako cenovou uvědomělost. Dodal, že mnohé cestovatele odrazuje také vízová povinnost.

Podle České centrály cestovního ruchu tráví čínští turisté v Česku dva a tři čtvrtě dne a utratí 3966 korun, z toho jen 718 korun denně vydají například za nákupy, suvenýry a zábavu. Zbytek představuje předem zaplacené ubytování, přepravu a stravu. Před pandemií covidu-19 to bylo za téměř stejnou dobu pobytu 4600 korun.

📸 Do Česka jen na skok: Mimo statistiky se ocitají čínští cestovatelé, kteří do České republiky zavítají jen na jeden den bez noclehu v rámci poznávacích zájezdů po Evropě. O nich nemá Česká centrála cestovního ruchu ani Asociace cestovních kanceláří žádné informace. 

Většina Číňanů kombinuje návštěvu České republiky s Rakouskem a Maďarskem. Velmi často směřují jen na skok do Prahy, dříve oblíbený Český Krumlov davy čínských turistů vyhlíží zatím marně. Na cestách po střední Evropě se Číňané nyní chovají podobně jako na přelomu tisíciletí Japonci. V krátkém čase toho chtějí stihnout co nejvíce a pak se doma dívají na fotografie a videa, aby si v klidu mohli prohlédnout, kde vlastně byli.

📢 Co kdo říká: 
Zanzan Liu, průvodkyně v Českém Krumlově: „Je to tady pro ně drahé.“ Zájezd, který stál dřív Číňany pětatřicet tisíc korun, teď podle jejích slov pro Českou televizi vyjde na dvojnásobek. „Pro naše čínské zájezdy je ale draho všude v Evropě. Všude máme velkou inflaci, všude zdražují, je to nevýhodné.“

Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří: „Čínské turisty organizují čínské cestovní kanceláře bez spolupráce s místními cestovkami, není možné ani uspořádat vnitřní anketu v rámci asociace, abychom údaj, kolik jich přijíždí jen na skok, zjistili.“ 

Kateřina Beránková, mluvčí České centrály cestovního ruchu: „Zahraniční zastoupení CzechTourism v Číně plánuje organizaci press tripu a influencer tripu pro čínské novináře a influencery po Česku a spolupráci při natáčení jedné z čínských televizí na našem území.“

🔎 Kontext: V roce 2019, který byl posledním před pandemií covidu-19, uskutečnili Číňané celkem 155 milionů zahraničních cest a utratili dohromady 255 miliard dolarů. 

Rychleji oživuje turismus a počet cestujících z Číny do Itálie, Velké Británie a Španělska, kde se podle studie marketingové společnosti Dragon Trail International počty příjezdů z Číny blíží roku 2019.

Bohatí Číňané jezdí raději utrácet třeba do Singapuru, zdvojnásobil se také jejich zájem o Saúdskou Arábii. A vůbec nejoblíbenějšími čínskými destinacemi jsou podle cestovní platformy Qunar Malajsie, Japonsko a Thajsko.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku