Česko likviduje zásoby covidových vakcín. Stát tak vyhodil už 7,5 miliardy korun

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Vakcíny vyhozené do koše – tak by se dal popsat stav českých skladových zásob očkovací látky proti onemocnění covid-19. Situace je způsobená nejen nízkým současným zájmem Čechů o očkování, ale také skutečností, že stát vlastní obří zásoby vakcín, kterým postupně dochází expirace. Obdobný problém hlásí i další země Evropské unie.

🚩 Proč je to důležité: Od roku 2021 Česká republika vyřadila přibližně 17 milionů vakcín za 7,5 miliardy korun.

➡️ Co se stalo: Po fatálním nedostatku očkovacích látek proti covidu-19, se kterým bojoval celý svět, se situace rapidně obrátila. Česko má vakcíny, které nikdo nechce. 

V roce 2025, tedy od 1. ledna 2025 podstoupilo očkování proti covid-19 celkem 3 tisíce osob,“ uvedl pro Publico mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Ve skladech nyní leží další očkovací látky, které zřejmě nenajdou využití. „Do konce roku 2024 bylo objednáno pro Českou republiku více než 40 milionů dávek v celkové částce téměř 18 miliard korun,“ vysvětlil Jakob. Během let 2025 a 2026 společnosti Pfizer/BioNTech dodají státu dalších asi 1,6 milionu covidových vakcín za 900 milionů korun. Další očkovací látky budou do země přicházet na základě celounijního kontraktu z roku 2020. 

🌍 Situace v zahraničí: Obří zásoby očkovacích látek hlásí další země Evropské unie. Polsko již přestalo dodávky vakcín odebírat. Porušit smlouvu a přestat očkovací látky odebírat se ale nemusí unijním státům vyplatit. Polsko totiž už nyní čelí žalobě od společnosti Pfizer, kvůli nezaplaceným dodávkám za 60 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Podle listu Gazeta Prawa Polsko by mohlo jít o více než miliardu korun. 

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka nešlo nastalé situace tak docela zabránit

„Rozhodně nelze nikomu vyčítat, kolik vakcín se objednalo. Tlak je obrovský, vycházíte ze znalosti aktuální situace, ale nedokážete vůbec odhadnout, jak to bude vypadat za rok,“ zmínil Dvořáček před časem pro Seznam Zprávy.

📢 Co kdo říká:
Roman Prymula, epidemiolog pro Publico: Vzpomínám si, jak mne novináři grilovali, že jsem koupil málo vakcín a dnes je situace obrácená. Bylo velmi nešťastné, že včasné dodávky vakcín byly podmíněny vysokými odběry, tedy problém likvidace milionů dávek řeší prakticky každý vyspělý stát. Je to dáno naprosto nevýhodnými smlouvami, které EU dohodla.

Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva zdravotnictví pro Publico: „Z důvodu uplynutí doby použitelnosti bylo v souladu se zákonem o léčivech od začátku očkování covid-19 v ČR, tedy od roku 2021 zlikvidováno přes 17 milionů dávek očkovacích látek proti covid-19 v celkové hodnotě přes 7,5 miliardy korun.“

Petra Batók, tisková mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy pro Publico: „Počet registrovaných nakažených onemocněním covid-19 je od začátku roku na území hlavního města k poslednímu červnu 1008.“

Všeobecná zdravotní pojišťovna: „Očkování proti onemocnění COVID-19 je hrazené z veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že je pro každého pojištěnce zcela bezplatné, pokud je provedeno u smluvního poskytovatele zdravotních služeb. Očkování proti COVID-19 je nepovinné, záleží tedy na svobodném rozhodnutí.“

🔎 Kontext: S očkováním se začalo na konci roku 2020. V Česku bylo dosud plně proočkováno 64,4 procent lidí. Podáno bylo přes 19,3 milionů vakcín, vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. 

👀 Co dál sledovat: Evropská komise uzavřela pro unijní státy kontrakty s výrobci vakcín do roku 2026. O tom, jak bude nákup a distribuce očkovacích látek vypadat v dalších letech, se nyní jedná. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku