Děkanka podle žalobce vynášela informace o zakázkách, její známí pak tendry vyhrávali

Děkanka Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Alena Myslivcová Fučíková půjde k soudu. Státní zástupce ji obžaloval z manipulací zakázek. Podle něj vynášela informace o soutěžích ministerstva obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála.
🚩 Proč je to důležité: Případ ukazuje na slabá místa při zadávání veřejných zakázek. Vynášení informací o dodávkách zboží či chemikálií pro složky ministerstva obrany navíc může být bezpečnostním rizikem.
➡️ Co se stalo: Státní zástupce obžaloval děkanku ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení. Žalobce ale navrhuje mírnější trest - dva roky s dvouletou podmínkou a pokutu sto tisíc korun. Informoval o tom web iRozhlas.cz.
Fučíková vinu odmítá, stojí za ní i vedení univerzity. Rektor Jan Kříž věří, že se děkanka před soudem plně očistí. Do uzavření případu se k němu již nechce vyjadřovat.
Fučíková vede fakultu od loňského května. Dříve externě pracovala pro Univerzitu obrany spadající pod resort tehdejšího ministra Lubomíra Metnara (ANO). V letech 2018 a 2019 podle obžaloby zástupce předávala informace o chystaných zakázkách univerzity na dodávky zboží biologické, chemické či medicínské povahy známým z vojenského prostředí. Přihrát jim měla i dvě zakázky ze svého současného působiště.
Děkanka svou obhajobu staví na tom, že o zakázkách nerozhodovala, proto je nemohla manipulovat. Navíc prý netušila o skutečných záměrech skupiny, tedy nezákonně se dostat k veřejným penězům, uvádí rozhlas.
📢 Co kdo říká:
Alena Myslivcová Fučíková, obžalovaná děkanka: „Podání obžaloby bylo dalším logickým krokem procesu, tedy mě to nepřekvapilo. I nadále nemám důvod nevěřit v pozitivní ukončení celé kauzy, jsem si jistá, že soud uzná moji nevinu.“
Jan Kříž, rektor: „Vítám posun v záležitosti stíhání paní děkanky Myslivcové Fučíkové a pevně věřím v její plné očištění před soudem, které se tímto krokem přiblížilo.“
🔎 Kontext: Skupinu podle spisu tvořili dva vojáci a partnerka jednoho z nich. Příslušníci armády tajně ovládali firmu, kterou navenek řídila zmíněná žena. Poznatky od děkanky jejich společnosti podle žalobce umožnily se na soutěže přichystat a vznést nejvýhodnější nabídku. Skupina takto ovládla čtyři tendry Univerzity obrany za celkem 800 tisíc korun, uvedl rozhlas.
Další členové skupiny byli již odsouzeni. Ústřední postava kauzy, podplukovník Jiří Dresler, dostal nejpřísnější trest, pokutu milion korun. Podle verdiktu skupina v letech 2018 až 2021 ovládla 18 soutěží v celkové hodnotě 6,6 milionu korun. Někteří z odsouzených měli informace o zakázkách dalších složek ministerstva obrany.