Důvěra, nebo kontrola? Češi nejhůř nesou, když jim partner prochází historii vyhledávání

Jak daleko může partner ve vztahu zajít, aniž by překročil hranici osobní svobody toho druhého? Podle posledního průzkumu agentury STEM/MARK se ukazuje, že Čechům více vadí procházení historie vyhledávání než čtení deníku. Jak česká veřejnost vnímá další typy chování v partnerských vztazích?
🚩 Proč je to důležité: Hranice mezi důvěrou a snahou o kontrolu je velmi tenká. Průzkum ale ukazuje, že se přístup k soukromí mění v závislosti na věku. Například mezi mladými je zkoumání obsahu telefonu více tolerováno. Důvěru také ovlivňuje délka vztahu.
➡️ Co se stalo: Agentura STEM/MARK zveřejnila výsledky svého šetření na téma, jak Češi vnímají své soukromí. Zaměřila se na (ne)přijatelnost určitých typů chování v partnerských vztazích – od sledování online aktivity až po finanční otevřenost.
📢 Co kdo říká:
Zuzana Rabochová ze STEM/MARK: „Ochranu svého soukromí považuje většina lidí za velmi důležitý aspekt týkající se i partnerských vztahů, a to zejména pokud jde o přístup k digitálním nebo osobním informacím. Přestože jsou mladší lidé oproti starší generaci v tomto ohledu častěji benevolentnější, celkově jim zásah do digitálního soukromí ze strany partnera přijde též spíše nepřijatelný.“
📖 Co uvádí výzkum: Výsledky ukazují, že lidé za nepřijatelné nejčastěji považují tajné sledování online aktivity jednoho z partnerů (86 %), přístup k soukromé komunikaci bez souhlasu partnera či partnerky (85 %) a prohlížení obsahu telefonu bez svolení partnera či partnerky (85 %).

Tajné prohlížení historie vyhledávání považují za nepřijatelné častěji ženy (89 %) a lidé s vysokoškolským vzděláním (94 %). Naopak mladší lidé ve věku 18-29 let jsou k tomuto chování tolerantnější – 26 % z nich ho považuje za přijatelné. Podobný trend se u této věkové kategorie ukazuje i u dalších zásahů do digitálního prostoru – například tajné prohlížení si obsahu telefonu (26 %) či celkově použití telefonu bez svolení druhého z dvojice (66 %).
Zajímavé je také, nakolik se liší důvěra mezi partnery. Muži věří svým partnerkám více než ženy. Důvěra se také proměňuje v závislosti na věku. Nejméně svým polovičkám věří lidé ve věku od 30 do 44 let. Důvěra je vyšší u lidí do 30 let a po 44 letech opět stoupá. Největší důvěře se těší páry nad 65 let.

Nejméně partnerům věří lidé bez maturity, naopak u vysokoškoláků je důvěra nejvyšší. Proměnlivá je také v závislosti na délce vztahu. Nejmenší je u párů, které jsou spolu 6-10 let.
🔎 Kontext: Výzkum agentury STEM/MARK se uskutečnil prostřednictvím online dotazování na českém národním panelu. Zúčastnilo se jej 500 lidí ve věku 18+ let reprezentujících českou internetovou populaci proporčně podle pohlaví, věku, nejvyššího dosaženého vzdělání, kraje a velikosti obce bydliště. Šetření probíhalo v termínu od 26. května do 29. května 2025.