Falešní policisté vytáhli z lidí desítky milionů. Průměrnou obětí je čtyřicátník

Policie upozorňuje na velký nárůst případů, kdy lidé naletí na telefonáty od podvodníků vydávajících se za bankéře nebo policisty. Ti se snaží agresivní manipulací volané přesvědčit, že jejich úspory jsou v ohrožení, a tím z nich peníze vymámit.
🚩 Proč je to důležité: Podvodníci neustále mění způsoby, jak z lidí dostat peníze. Průměrné oběti je kolem čtyřiceti let a přijde o půl milionu korun.
➡️ Co se stalo: „Dobrý den, na vašem bankovním účtu evidujeme podezřelé platby a je tedy nutné převést vaše finance na jiný, zabezpečený účet.“ Takto začínal telefonát podvodníka, který se vydával za bankéře. A z oběti, která mu uvěřila, vymámil v únoru přes 750 tisíc korun.
Větší část peněz podvedená žena převedla. Tím ale útok neskončil. „Mužský hlas v telefonu dokázal poškozenou přemluvit k dalšímu zoufalému kroku – aby se dostavila osobně na pobočku banky, kde vybrala dalších 270 tisíc korun. Hotovost poté odnesla a předala zcela neznámému mladíkovi na parkovišti v Praze,“ popsal mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
Podle policie takový podvod není nijak neobvyklý. Naopak jich v posledních týdnech výrazně přibývá. Letos evidují více než dvě stě podobných případů, celková škoda přesahuje 37 milionů korun.
Podvodníci navíc neustále mění taktiku. Představují se nejen jako pracovníci banky, ale také jako policisté. Oběť straší s obdobnou legendou, že si na její jméno někdo chce vzít úvěr a že je nutné přeposlat finanční prostředky na „bezpečný účet“ či peníze předat kurýrovi. „Své tvrzení doprovází zasíláním falešných dokumentů a průkazů, včetně policejního průkazu,“ upozornila policie.
Zároveň vyvrací několik rozšířených mýtů, třeba že nejvíce ohroženi jsou lidé s nižším vzděláním. Podle policie podvodníkům podléhají i vysokoškoláci. Stejně tak se slepá důvěřivost netýká jen seniorů. Právě naopak – podle policie je průměrné oběti 42 let.
📢 Co kdo říká:
David Schön, mluvčí policejního prezidia: „Nikdy po vás nebudeme chtít manipulaci s penězi. My ani pracovníci banky s vámi nikdy nebudeme komunikovat tak, že vám budeme zasílat fotky služebních průkazů.“
🔎 Kontext: Podvodníci často fungují jako organizovaná skupina. V minulých dnech například policie navrhla obžalovat dvacet členů česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů. Skupinu se podařilo kriminalistům rozbít ve spolupráci s ukrajinskými kolegy loni v dubnu.
Obvinění měli své call centrum v ukrajinské Oděse. Volajícími byli Češi a jejich nábor rovněž obstarávala Češka. Vymámit peníze měli ze zhruba 500 obětí. Celková škoda přesahuje více než 100 milionů korun. Pachatelům hrozí až 13,5 roku vězení.