Místo školky pohlídají sousedé, vydělají si desetitisíce. Novinka v pěti bodech

Obrázek
Děti
Děti
Česko

Rodiče, kteří nenajdou místo pro své dítě ve školce nebo dětské skupině, mohou využít novinku. Od května funguje sousedské hlídání, na něž přispívá stát. Ve skupině, která se bude nacházet přímo v domácnosti, mohou být až čtyři děti.

🚩 Proč je to důležité: Kapacity předškolních zařízení jsou dlouhodobě nedostatečné. Novinka má pomoci sladit pracovní a rodinný život.

✏️ Sousedské dětské skupiny v praxi

➡️ Jak budou fungovat
Hlídání bude probíhat přímo u pečujícího doma, třeba jen v části jeho obydlí (nutné je, aby děti mohly trávit čas i venku). Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), do jehož gesce skupiny spadají, má jít o „odborně způsobilou činnost“, bude totiž nutné dodržovat stanovený plán výchovy a péče. Minimální provozní doba je 6 hodin za den.

Model se inspiroval Skandinávií a Německem, kde jsou komunitní formy péče běžnou součástí systému.

„Sousedské skupiny mohou díky menším kolektivům nabídnout individuálnější přístup. To je pro rozvoj a socializaci důležité, obzvlášť pro děti, které se mohou potýkat s různými omezeními,“ popsala poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL).

➡️ Pro koho jsou určené
Ve skupinách budou maximálně čtyři děti ve věku od půl roku do zahájení povinné školní docházky. Odborníci z organizace EDUin ale doporučují, aby dítě ve třech letech nastoupilo do školky. 

Děti musejí mít všechna povinná očkování nebo potvrzení od lékaře, že se vakcinaci nemohou podrobit kvůli kontraindikaci.

➡️ Kdo je může provozovat
Pro pečující existují specializované kurzy chůvy. Stát se jimi ale mohou i pedagogové, zdravotníci nebo sociální pracovníci. Žádost o založení sousedské skupinky si musejí podat na úřadě práce.

➡️ Kolik to bude stát
Rodič bude platit maximálně 319 korun za den. Dál přitom může pobírat rodičovský příspěvek. Na sousedské hlídání bude přispívat i stát. Pokud by chodily všechny čtyři děti každý den, dostal by pečující od úřadu práce téměř 23 tisíc korun. Když se k tomu připočte financování od rodičů, tak si při maximální naplněnosti po všechny pracovní dny může pečující přijít na zhruba 48 tisíc. Na vlastní děti ovšem pečující příspěvek nedostane.

➡️ Jak budou probíhat kontroly
Na fungování skupinek budou dohlížet především zaměstnanci úřadu práce, kteří jsou ale už teď dlouhodobě přetížení. Pečující budou muset zajistit podmínky tak, aby se dítěti nic nestalo, například se jedná o zabezpečení elektrických zásuvek a schodů, zakrytí ostrých rohů a radiátorů či odstranění nebezpečných chemikálií.

Kontrolovat skupinku mohou i sami rodiče. „Ti dokážou nejlépe posoudit, komu dítě svěřit. Péče bude probíhat na základě smlouvy s rodičem a dle plánu výchovy a péče, s nímž musí rodič souhlasit. Poskytovatel nebude moci odepřít rodiči kdykoli v provozní době sousedské dětské skupiny přístup do prostor, kde péče probíhá,“ popsal mluvčí MPSV Jakub Augusta.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku