Mobily ve školách už omezila většina zemí EU. Česko o tom teprve začíná mluvit

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Politici po celé Evropě se snaží zavádět omezení přístupu dětí k mobilům a sociálním sítím. Zákaz už zavedly tři čtvrtiny zemí EU, celosvětově mobily ve školách reguluje zhruba osm desítek států. V Česku je debata na začátku.

🚩 Proč je to důležité: Děti a mladí tráví před obrazovkou stále více času, a to se podepisuje na jejich duševním zdraví i schopnosti komunikovat nebo se soustředit. Některé vlády kvůli tomu zřídily komise, které se zabývají digitálním životem dětí a dopadem technologií na jejich zdraví, klima ve školách i závislostní chování.

➡️ Co se stalo: Dvouleté děti tráví před obrazovkou v průměru tři hodiny denně, u osmiletých je to pět hodin. Mladiství ve věku 13 až 17 let pak dokonce velkou část dne, kdy jsou vzhůru – zhruba sedm hodin. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by přitom děti do dvou let neměly přijít do kontaktu s obrazovkou vůbec, u těch starších by pak mělo jít o jednu, maximálně dvě hodiny. 

Podle odborníků přibývá digitálních závislostí i dalšího problematického používání internetu. Tedy situací, kdy dítě kvůli času trávenému v digitální světě zanedbá reálný život. Například když ztrácí kontrolu nad hraním počítačových her, hádá se kvůli tomu s rodiči, lže, ztrácí kamarády i zájem o kroužky. Projevit se mohou také zdravotní problémy – děti špatně a málo spí nebo se přejídají. 

Z celosvětové studie HBSC vyplynulo, že každý dvanáctý český školák ve věku 11 až 15 let patří do kategorie problematických uživatelů sociálních sítí. Sítě jsou doménou zejména dívek, počítačové hry zase více hrají chlapci.

V Česku je ale debata o omezení mobilních telefonů ve školách na začátku. Parlament si nechal zpracovat studii, k jakým regulacím evropské státy přistupují. Srovnání by mělo být hotové v polovině května. Používání mobilů mohou v současnosti regulovat sami ředitelé škol ve školních řádech. Žádné plošné doporučení ale není. 

Od loňského září musí odkládat každé ráno své mobily děti ve školách ve Vsetíně. Ředitelům škol to nařídilo vedení města v čele se starostou a senátorem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Jenže podle ministerstva školství takto postupovat nesmí a usnesení města je nezákonné.

📢 Co kdo říká:

Roman Gabrhelík, Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze: „Digitální obrazovkové závislosti jsou skupina poruch, které jsou charakteristické nadměrným vykonáváním určité činnosti. V čem jsou specifické – nabízejí prostor pro uspokojení přirozených psychických potřeb. Jsou plné odměn, to znamená, že vyvolávají něco libého. A důležité je i téma motivace, toto chování opakovat. Snadno zaujímají pozornost a vyčerpávají naši mentální kapacitu.“

Jan Martin Stránský, neurolog: „Používáme mobil průměrně 80krát denně, koukáme se do obrazovky sedm hodin denně, komunikujeme spolu digitálně a dokonce s tím usínáme a probouzíme se. Naše děti jsou na tom hůř, ty používají obrazovky okolo 4,5 hodiny denně a na rozdíl od dospělých je nepoužívají pro práci, ale ve většině případů na sociální sítě, videohry a psaní SMS zpráv. To souvisí s nárůstem psychiatrických chorob.“

🌍 Příklady ze zahraničí:

Francie
Od září budou žáci na celý vyučovací den odevzdávat své mobily do trezoru a vyzvednou si je až při odchodu ze školy. Zpřísnění přichází poté, co jej půl roku testovali na 200 školách. Týká se dětí ve věku 11 až 15 let. 

Není to přitom první krok. Telefony jsou ve francouzských školách zakázané už od roku 2018. Na prvním stupni úplně. Starší děti, pro které se nyní zákaz zpřísňuje, je dosud směly mít u sebe, ale nesměly je používat. Dodržování a vymáhání pravidla bylo ale problematické.

Dánsko
Zakázat používání mobilů ve školách i družinách a kroužcích chystá také dánská vláda. Nová legislativa počítá s tím, že telefon si nebudou smět vzít do školy děti ve věku mezi sedmi a 16 nebo 17 lety. 

Zavedení zákazu Dánsko dříve odmítalo. Změna přichází po rozhodnutí vládní komise, která vydala 35 doporučení, včetně zákazu mobilů ve školách. Komise také upozornila, že děti mladší 13 let by vůbec neměly mít svůj vlastní mobil či tablet. A vyzvala k lepší rovnováze mezi digitálním a běžným životem.

Finsko
Finsko omezí telefony ve školách od srpna. Tamní žáci je budou smět používat pouze se svolením učitele, a to pro účely výuky nebo péče o vlastní zdraví. Pokud bude žákův mobil narušovat vyučování, může mu ho učitel odebrat. Země tím reaguje na to, že se dříve velmi úspěšní školáci výrazně zhoršují v mezinárodních srovnávacích testech.

Austrálie
Austrálie vyhlásila loni v listopadu jednu z nejtvrdších regulací - všem mladším 16 let zakázali používat sociální sítě. Pro jejich provozovatele pak zavedla přísné pokuty (v přepočtu až 780 milionů korun), pokud nebudou dostatečně bránit tomu, aby měly děti mladší 16 let na sítích účty. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku