Nová past na řidiče. Podvodníci jim posílají falešné pokuty a tahají z nich údaje

Obrázek
Podvodné SMS o expiraci dálniční známky.
Podvodné SMS o expiraci dálniční známky.
24.3.2025 - 16:30 Česko

Když se jeden trik „opotřebuje“ a lidé si začnou dávat pozor, podvodníci rychle přijdou s dalším. Nejnověji se snaží obírat řidiče o peníze i údaje rozesíláním falešných pokut. Metody kyberpodvodníků jsou stále propracovanější. 

🚩Proč je to důležité: Podvodníci umí vytáhnout peníze i z lidí, kteří se v online prostředí pohybují běžně. Proto je dobré znát jejich triky.

➡️Co se stalo: „Vaše vozidlo projelo dálničním systémem, aniž by bylo zjištěno vaše elektronické vízum,“ zní začátek podvodné SMS zprávy, která v poslední době přichází mnoha českým řidičům.

Následuje odkaz a varování, že pokud řidič neupraví své údaje v systému, hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Jde samozřejmě o pokus vylákat z lidí osobní údaje, včetně přístupu k jejich účtu a následně jim vysát bankovní konto. Do pasti se tak snadno mohou chytit jak ti řidiči, kteří skutečně nemají koupenou dálniční známku, tak i ti, kteří zaplaceno mají a chtějí jen opravit „chybu úřadu“. 

 

Obrázek
Podvodná zpráva o expiraci dálniční známky.

 

„K uložení pokuty je nutná fyzická kontrola policií či celní správou. Zpětná sankce není možná,“ vysvětluje státní prodejce elektronických dálničních známek edalnice.cz na síti X. Obrana je jednoduchá - v žádném případě neklikat na odkaz ve zprávě.

🔎Kontext: Mezi podvodníky je digitální prostředí mimořádně populární. Podle policejních statistik představovala trestná činnost páchaná v kyberprostoru v loňském roce téměř 11 procent z celkově registrované kriminality. Konkrétně šlo o 18 495 trestných činů.

„Největší část případů tvoří nadále inzertní podvody s nedodáním zboží,“ uvádí policie, ale zároveň varuje, že metody pachatelů jsou stále propracovanější. Často se zaměřují například na investiční podvody. K jejich propagaci využívají třeba i deepfake videa, v nichž známé osobnosti doporučují pochybné investice do kryptoměn nebo slibují vysoké výdělky. 

Podvodníci zároveň stále zdokonalují své osvědčené metody a s oblibou kombinují různé formy kontaktu – telefonáty, SMS i e-maily – aby přesvědčili oběti k převodu peněz.

☝️Příklady dalších rozšířených podvodů:

⚠️Falešné odkazy na internetové bankovnictví: Podvodníci vytvářejí falešné stránky napodobující přihlašovací portály bank, úřadů nebo jiných služeb. Lidé se na ně dostanou přes odkazy z vyhledávačů a nevědomky zde zadají své přihlašovací údaje. Nejlepší obranou je vypsat webovou adresu přímo do prohlížeče a vždy kontrolovat, kam odkaz vede.

⚠️Falešný bankéř: Podvodníci se po telefonu vydávají za bankéře, policisty nebo zaměstnance České národní banky. Tvrdí, že peníze oběti jsou v ohrožení a přesvědčují ji k převodu peněz na „bezpečný účet“ nebo k výběru hotovosti a jejímu vložení do bitcoinového bankomatu. Útočníci často napodobují skutečná čísla bank. Nejlepší obranou je hovor ukončit a zavolat do banky zpět na oficiální číslo.

⚠️Phishing: Podvodníci rozesílají falešné e-maily a SMS, které vypadají jako zprávy od banky, úřadu nebo doručovací služby. Obsahují odkaz na falešnou přihlašovací stránku, kde oběť zadá své údaje, čímž umožní útočníkům přístup k účtu. Skutečné banky ani úřady ale nikdy neposílají odkazy na přihlášení. Na podobné zprávy je nejlepší nereagovat a odkazy neotevírat.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku