Pět let od prvního covidového úmrtí. Co je s koronavirem teď

Smutný 22. březen 2020 - tehdy se v Česku potvrdilo první úmrtí člověka nakaženého covidem-19. I po letech je nemoc stále rozšířená v populaci, je ale výrazně slabší, než byla na začátku. Jaký je současný covid a jaké bylo koronavirové období?
🚩 Proč je to důležité: Covid se z Česka stále nevytratil. V současnosti je v nemocnicích hospitalizováno jen 11 lidí, denně ale stále přibývají desítky nemocných. Počty nakažených mohou být nicméně zkreslené tím, že se mnohem méně testuje.
✏️ Přehledně: Pět let koronaviru
➡️ Aktuální varianty: S šířením nemoci docházelo k její rychlé mutaci a každá nová verze (alfa, beta, delta..) měla specifické vlastnosti. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí jsme jich za uplynulých pět let překonali minimálně 69. Ty v evolučním boji podle všeho neobstály a mezi lidmi se nešíří. Vydržel pouze omikron.
Podle expertů je sice oproti předchozí variantě delta asi třikrát infekčnější, za to má ale mnohem mírnější příznaky a navíc zpravidla postihuje pouze horní cesty dýchací. Ostatní varianty koronaviru napadaly i dolní cesty dýchací. Projevuje se i horečkou.
➡️ Počty nakažených: Začátkem tohoto týdne bylo evidováno 399 nakažených. Oproti vrcholu epidemie na přelomu ledna a února 2022 je to jen zlomek. Přesněji zhruba jedna tisícina. Nejvíc lidí s nemocí zápolilo 2. 2. 2022, v systému bylo tehdy evidováno téměř 439 tisíc nakažených.
➡️ Jak je to s testováním: Za pět let byla nemoc diagnostikována ve více jak 4,8 milionu případů. Někteří lidé ji prodělali víckrát, někteří se do statistiky nedostali, protože s nemocí nebyli u lékaře. Přesnost čísel ale závisí na množství provedených testů a těch je v poslední době minimum. Třeba v tomto týdnu byly antigenními testy denně prověřeny dva až tři tisíce lidí. V první polovině roku 2021 přitom běžně počet testovaných překračoval 200 tisíc za den.
➡️ Oběti koronaviru: Lidé s nemocí covid-19 umírají i po pěti letech. Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že za první polovinu března zemřeli tři lidé nakažení koronavirem. Oproti době, kdy byla nákaza na vrcholu, je to ale obrovské zlepšení. Od ledna 2021 až do konce března stejného roku nebyl v Česku den, kdy by na nemoc nezemřelo méně než sto lidí. Vůbec nejtragičtějším dnem byl 3. listopad 2020. Nemoc tehdy připravila o život 261 lidí za jediný den.
➡️ Covid vs. chřipka: Poslední varianta omikron je výrazně méně smrtelná než původní verze. Neznamená to ale, že by byla bezzubá. Data ukazují, že je koronavirus stále nebezpečnější než chřipka. „Zatímco s chřipkou zemřelo v první polovině roku 2023 zhruba 200 lidí, s covidem 1 200, což je přibližně trojnásobek počtu obětí dopravních nehod,“ upozornil pro MF DNES předseda Společnosti infekčního lékařství a Pavel Dlouhý.