Poslancům poskočí plat víc než dvěma třetinám zaměstnanců. Polepší si o 7 tisíc

Obrázek
Zasedání poslanců ve Sněmovně
Zasedání poslanců ve Sněmovně - ilustrační
5.3.2025 - 11:18 Česko

Téměř 63 procent českých zaměstnanců loni nedosáhlo na takový procentuální růst platů, jaký si v úterý odhlasovali poslanci. Vyplývá to z analýzy serveru Publico na základě údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Za navýšením platů zákonodárců zaostává i automobilový průmysl nebo pojišťovnictví.

📌 Proč je to důležité: Česko se stále vyrovnává s dopady inflace, která v posledních letech zatěžovala zejména domácnosti. Zvyšování platů zákonodárců je v takové situaci vnímáno jako mimořádně citlivé politické téma a opozice ho ostře kritizuje.

➡️ Co se stalo: I přes prezidentské veto poslanci schválili zákon, který povede k navýšení platů poslanců, senátorů i prezidenta. Potřebovali k tomu nadpoloviční většinu všech členů dolní komory, tedy minimálně 101 hlasů. Vládě se nakonec podařilo získat podporu 102 ze 193 přítomných politiků, proti jich bylo 91.

Protože se schvalování zákona protáhlo, zákonodárci nyní dostávají výplaty v nestandardním režimu – formou záloh. Nově jejich platy bude možné opět vyplácet běžným způsobem, a navíc se zvýší o 6,95 procenta se zpětnou platností od ledna. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) míra navýšení vychází z průměrného růstu platů mezi lety 2022 a 2023. Řadový poslanec si tak polepší o 7100 korun měsíčně, prezident o 23 800 korun.

Takové přilepšení by nejspíš uvítal každý zaměstnanec v Česku, většina si však o něm může nechat jen zdát. Podle posledních údajů ČSÚ na tak vysoký procentuální růst platů v loňském roce nedosáhlo přes 2,5 milionu zaměstnanců, tedy 63 procent z nich.

Průměrná mzda

Jde o součet všech mezd dělený počtem zaměstnanců. Může tak být zkreslený extrémně vysokými nárůsty mezd ve specifických segmentech. 

Mediánová mzda

Je to prostřední hodnota po seřazení mezd od nejnižší po nejvyšší. Přesněji tak ukazuje typickou mzdu většiny zaměstnanců.

Pomaleji než platy zákonodárců rostly mzdy třeba v automobilovém průmyslu, kde meziroční nárůst dosáhl jen 5,4 procenta. Ještě hůře na tom bylo pojišťovnictví, veřejná správa, školství a řada dalších odvětví.

📢 Kdo co říká:
Marian Jurečka (KDU-ČSL): „Rozhodnutí Sněmovny odblokovalo současnou situaci. Místo záloh se budou vyplácet standardní platy ústavních činitelů.“

Andrej Babiš (ANO): „Bojovali jsme za to, abyste si nenavýšili platy, když někteří lidé nemají na nájem ani na faktury za elektřinu.“

🔎 Kontext: Prezident Petr Pavel v polovině února zákon vetoval. Argumentoval tím, že novela odporuje nálezu Ústavního soudu z loňského května. Vadilo mu také, že má platit zpětně od 1. ledna. Zákon podle něj opět nepřináší systémové řešení.

Opozice zákon odmítá s ohledem na aktuální ekonomickou situaci Česka. Zároveň varuje, že novela může být v rozporu s ústavním pořádkem a očekává, že ji Ústavní soud zruší, pokud bude napadena.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Prezident Soudcovské unie Libor Vávra očekává, že zákon bude napaden alespoň jednotlivými soudci. Předseda Unie státních zástupců Tomáš Foldyna vyjádřil zklamání nad tím, že zákonodárci „upřednostnili krátkodobé řešení před ústavností a právními principy“. O dalších krocích budou státní zástupci jednat s Justičním grémiem a koordinovat postup se soudci.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku