PŘEHLEDNĚ: Dusno v České televizi. Čím si Souček proti sobě poštval skoro všechny

Napětí v České televizi se stupňuje. Generálnímu řediteli Janu Součkovi se postupně podařilo znepřátelit si oba hlavní tábory Rady ČT – která jej může odvolat – ale svými kroky v posledních dnech popudil i kolegy a členy nejužšího vedení instituce. Ohradily se vůči němu také známé osobnosti.
🚩 Proč je to důležité: Sílící tlak veřejnosti i zaměstnanců televize mohou radní ČT využít k odvolání ředitele, s jehož působením mají už delší dobu problém. V kontextu blížících se sněmovních voleb je téma ještě palčivější.
✏️ Co hýbe Českou televizí
➡️ Výroky o vydírání
„Vzdoruji řadu týdnů neúspěšným pokusům o vydírání – dostal bych bonus a nebudu odvolán, pokud propustím Václava Moravce a nebudu vymáhat škodu po členech rady, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali dozorčí komisi,“ napsal minulý čtvrtek na síť X Jan Souček. Konkrétní jména, kdo ho údajně vydírá, ale nezazněla.
Člen rady Vlastimil Ježek podle něj vede „pokus o destabilizaci ČT“ a tlačí na návrat bývalého ředitele Petra Dvořáka. Ježek jakékoli spekulace odmítl a uvedl, že Souček je „zralý na odvolání“.
➡️ Nevpuštění novinářů na tiskovou konferenci/briefing/setkání s ředitelem
Hned následující den ČT svolala tiskovou konferenci, na niž ale pozvala jen vybrané novináře. Dovnitř se nedostaly třeba Seznam Zprávy nebo Deník N (obě média o ČT psala kriticky). Souček se hájil tím, že na akci byl zástupce ČTK, jejíž servis ostatní média běžně využívají.
Tiskové oddělení se pak do vysvětlování samo zamotalo a tvrdilo, že se nejednalo o tiskovou konferenci, ale briefing či setkání ředitele se zvanými novináři.
V pondělí se proti tomu vymezili i zaměstnanci ČT. „Distancujeme se od omezení přístupu části médií na páteční tiskový briefing generálního ředitele. Podobné postupy jsou nepřijatelné, odporují základním principům svobodné novinářské práce a poškozují pověst ČT,“ uvedl šéfredaktor zpravodajství Michal Kubal.
➡️ Odstupné, začerňování smluv a komunikace
Rada ČT - a to i pomocí hlasů radních, kteří ho do křesla generálního ředitele prosadili - Součkovi už v břenu udělila výtku. A to kvůli „nestandardnímu přiznávání odstupného, nadbytečnému znepřístupňování částí smluv a špatné komunikaci s veřejností“.
Ředitel jejich výtky odmítl a napsal radě otevřený dopis, kde svá rozhodnutí podrobně vysvětlil. „Budu rád, pokud třeba i vy s odstupem času budete ochotni s otevřenou myslí projít moji argumentaci,“ uvedl v něm.
Udělením výtky si rada otevřela dveře k jeho odvolání. Mimořádné zasedání, kde se bude o dalším Součkově působení jednat, se má uskutečnit 6. května. Ředitel prohlásil, že jakékoli pochybení odmítá a neodstoupí.
Svou nespokojenost radní podtrhli tím, že řediteli schválili historicky nejnižší odměnu.
➡️ „Jako Milada Horáková“
Jednání, kde mu radní předložili své výtky, Souček přirovnal k procesu s Miladou Horákovou. Výrok, za nějž se následně omluvil, vyvolal velké pohoršení. Zajímavé je, že takto se vyjádřil v soukromé konverzaci s nejbližšími spolupracovníky, načež jeho slova unikla do médií. Už v tu chvíli tak bylo evidentní, že ani podporou nejužšího vedení si Souček nemůže být jistý.
➡️ Rušení pořadů
Souček v polovině března zrušil pořady Fokus Václava Moravce, Archiv ČT24, Nedělní 90', Interview speciál, Zkraje a Regiony ČT24. Jako důvod uvedl šetření. Schválení velké mediální novely, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, tedy má do ČT přinést více peněz, se totiž zpozdilo.
V reakci na (nejen) tyto kroky vznikla petice za jeho odvolání. Kromě iniciativy Milion chvilek ji podepsali i bývalý předseda vlády a senátu Petr Pithart, knězi Tomáš Halík a Tomáš Petráček, fyzik David Heyrovský, spisovatelé Jáchym Topol a Radka Denemarková nebo literární historik Martin C. Putna.
Přípravu pořadů Souček znovu nechal obnovit ve chvíli, kdy prezident Petr Pavel novelu podepsal. Od září by se podle ředitele měl vrátit i kanál ČT3.
✏️ Kdo by mohl Součka nahradit: Server Aktuálně minulý týden přišel s výčtem několika jmen. Kandidaturu by prý zvažovala Libuše Šmuclerová, která v minulosti vedla vydavatelství Ringier a následně Czech News Center. Spekuluje se údajně také o šéfovi hradní komunikace Vítu Kolářovi, řediteli programu ČT Milanu Fridrichovi či šéfovi zpravodajství Petru Mrzenovi.