Protipotratové varování bude lidovkyně prosazovat dál. „Zvýší porodnost,” tvrdí

„Uvedla nás v omyl,” říkají o své kolegyni dva poslanci podepsaní pod kontroverzním návrhem. Podle něj by se na těhotenských testech měl povinně objevit odkaz na internetové stránky, které jsou pro zachování těhotenství. Poslankyně Romana Bělohlávková (KDU-ČSL) jejich tvrzení odmítá a na návrhu trvá.
❗Proč je to důležité: Na znění návrhu se mělo podílet i konzervativní Hnutí pro život, které odmítá potraty. A rovněž provozuje poradenskou linku, s níž by se na obaly testů chtělo dostat.
➡️Co se stalo: Pozměňovací návrh původně vložila trojice poslanců Romana Bělohlávková (KDU-ČSL), Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) a poslanec Jan Kuchař (STAN) k novele o veřejném zdravotním pojištění. Prý má zvýšit porodnost. Upozornil na to server Seznam Zprávy.
Plán zapojit protipotratovou organizaci do poradenství ženám v krizové situaci však odmítli experti a někteří poslanci ANO, TOP 09, Pirátů a STAN. Kuchař a Němečková Crkvenjaš své podpisy následně stáhli.
Bělohlávková proto pozměňovací návrh předkládá sama. „Jen tak snadno se nevzdávám a tato pomoc neočekávaně těhotným ženám mi dává smysl,“ okomentovala to pro Deník N.
Její návrh má dvě varianty, které se liší tím, kdo bude zodpovědný za poradenství – zda ministerstvo zdravotnictví, nebo organizace jím určená. Zákon je nyní před třetím čtením ve Sněmovně.
❓Co je Hnutí pro život: Sdružuje odpůrce potratů a zastánce tradiční rodiny. Důrazně odmítá úmluvu proti násilí na ženách a sexuálnímu násilí (známou jako Istanbulská), kterou Česko zatím neratifikovalo. Staví se proti svazkům homosexuálů. Tradičně také každý rok pořádá happening, takzvaný Pochod pro život. Někteří experti uskupení označují za ultrakonzervativní s vazbami na katolickou církev.
🔎Kontext: Není to poprvé, co se ukázalo, že hnutí spolupracuje s politiky. Už v roce 2022 vyzvaly organizace na podporu žen, rodin a lidských práv ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL), aby jeho úřad s hnutím ukončil spolupráci.
„Velmi nás znepokojuje, když jsou ke spolupráci zvány organizace, které si kladou za cíl znemožnit přístup k bezpečným lékařským zákrokům a chtějí omezovat možnost volby rozhodovat o vlastním těle,” apelovala tehdy předsedkyně České ženské lobby Marta Smolíková.
Tehdejší mluvčí MPSV Eva Davidová na výzvu reagovala s tím, že resort spolupracuje s řadou organizací. Konkrétně ke hnutí uvedla, že resort pozitivně vnímal jeho aktivity při podpoře budoucích matek ve svízelné situaci „i úsilí o celospolečenský respekt k ochraně života ve všech jeho etapách“.
⚡Kontroverze: V roce 2003 hnutí vydalo knihu o „léčbě“ homosexuality a šířilo ji do škol. V roce 2013 podpořilo ruský zákon proti „gay propagandě“. O rok později podalo žalobu na Státní ústav pro kontrolu léčiv kvůli potratové pilulce. Později také jeho viceprezidentka Zdeňka Rybová podpořila polský zákaz potratů i v případě těžkého poškození plodu.
V dubnu 2022 hnutí kritizovalo pomoc českých aktivistů, kteří se snažili zajistit pilulky nouzové antikoncepce pro ukrajinské ženy, které byly znásilněny ruskými vojáky. Místo toho navrhlo alternativní pomoc v podobě houkadel a pepřových sprejů.
Loni v květnu vyvolalo rozruch svou účastí na gynekologické konferenci, což vedlo k otevřenému dopisu více než tisíce zdravotníků, kteří nesouhlasili s prezentací hnutí na odborné akci.