Věrně sloužili státu. Staří služební psi končí v kategorii nepotřebného majetku

Roky věrně slouží státu. Jaký je ale čeká důchod, když už nemohou pracovat? Řeč je o speciálně vycvičených psech, kteří pomáhají záchranným složkám, armádě nebo policii. Většinou se o ně na stáří stará jejich psovod. V případech, kdy to ale není možné, se psům hledá nový majitel.
🚩 Proč je to důležité: Policejní sbory mají kolem osmi set psů v aktivní službě. Při jejich vyřazení je třeba dbát na řadu aspektů, od etické odpovědnosti, která zahrnuje poskytnutí důstojných podmínek pro stáří, až po podporu psychického i fyzického zdraví zvířete.
➡️ Co se stalo: Dvanáctiletého služebního psa Seiga od února na svých stránkách nabízí v rubrice nepotřebného majetku Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Liberecká policie pro něj hledala nového majitele. A není sám. Stejné krajské oddělení nabízelo současně i téměř třináctiletého psa Borise. Oba bezúplatně.
V dubnu se na inzertních stránkách objevili také psi Amálka a Max, kterým skončila po šesti, respektive čtyřech letech služební kariéra. Oba pomáhali rovněž kynologům na Liberecku. O konci jejich služby informoval v květnu liberecký Deník.
Policie tvrdí, že se služební psí důchodci takto nabízejí jen v ojedinělých případech, kdy se jim snaží najít nový domov. Kromě čtyřnohých seniorů z Liberecka lze na stránkách úřadu dohledat inzeráty psů i z jiných krajů. Ne vždy je důvodem jejich konec aktivní služby.
Například zlínská policie nabízela v březnu psa Jorgana kvůli tomu, že se u něj projevila takzvaná výrazná pasivní reakce na nárazový zvuk. Jinými slovy: byl bázlivý. Nebyl proto vhodný pro služební účely. V Českých Budějovicích zase nabízeli jiným státním institucím dva psy, jejichž psovod skončil u policie.
Přestože jsou vysloužilí psi zařazeni do kategorie nepotřebného majetku státu, policie uvádí, že jde jen o formalitu. „Neznamená to, že policie nemá zájem na tom, aby důstojně dožil,“ sdělila Irena Brodská z tiskového oddělení policejního prezidia. Jde podle ní o nutný právní krok k tomu, aby mohl být předán do soukromých rukou a prožil klidné stáří.
Pro dvanáctiletého německého ovčáka Seiga se nový domov podle Brodské nenašel a zůstává v péči svého psovoda. Nadále je ovšem uveden v inzerci majetkového úřadu.
📢 Co kdo říká:
Irena Brodská, tiskové oddělení policejního prezidia pro Publico: „Po ukončení služby je většina psů předána do péče svých psovodů, kteří je již považují za součást rodiny. Tato praxe umožňuje důstojný a klidný psí policejní důchod. V některých případech se však stane, že není v možnostech psovodů si vzít do své péče vysloužilého služebního psa. Mají pro to své závažné důvody a Policie ČR se pak pro ně snaží najít nový domov.“
Pavel Smejkal, z oddělení záchranářské kynologie hasičů pro Publico: „Psi u hasičského záchranného sboru nejsou ve vlastnictví sboru, ale jsou v osobním vlastnictví jednotlivých kynologů, a proto se na ně nevztahuje vyřazování ze služby.“
🐕🦺 Kontext: Podle ÚZSVM portál používají pro inzerci či prodej svého nepotřebného majetku desítky státních institucí. A to i v případě darování zvířat. Kromě služebních psů jde také o služební koně.
Sám úřad pak nabízí zvířata, která byla původním majitelům odebrána kvůli týrání, nebo kterým zemřel majitel a nezanechal po sobě dědice. „V roce 2024 ÚZSVM převzal do své péče 355 zvířat. Tato zvířata byla majitelům nejčastěji odebrána ve správním řízení v důsledku týrání (350 zvířat),“ uvedla pro Publico mluvčí úřadu Michaela Tesařová.