Učitelům se reálné platy propadnou na historické minimum, upozorňují experti

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Oproti platovému průměru zaznamenávají odměny učitelů od roku 2021 strmý pád. Podle výzkumníků z IDEA by se už příští rok mohly platy propadnout na historické minimum. Cílem je přitom dostat se na unijní průměr, který se pohybuje kolem hranice 130 procent.

🚩 Proč je to důležité: Nízké platy mohou odrazovat od pedagogické kariéry. Právě kvalitní vzdělání je jeden z klíčových faktorů, který může umožnit Česku uspět v době digitální ekonomiky a vymanit se z kolotoče špatně placené práce s nízkou přidanou hodnotu.

➡️ Co se stalo: Výzkumníci IDEA pojmenovali svou studii „Platy učitelů v roce 2024 a výhled: na horské dráze“. Je to trefné označení. Porovnání platů učitelů vůči republikovému průměru opravdu připomíná divokou vlnu.

Do roku 2017 se platy učitelů pohybovaly na 105 procentech platového průměru. Pak začaly strmě růst a v roce 2021 se dostaly na 125 procent. 

Pak přišel propad. V současnosti jsou podle odhadů na 108 procentech a prognóza na následující rok pro pedagogy není zrovna příznivá. Pokud nedojde ke změnám, dostanou se učitelé do nejhorší platové situace za poslední roky.

„Pokud by rozpočet regionálního školství na rok 2026 zůstal na úrovni Střednědobého rozpočtového výhledu, došlo by k dalšímu poklesu na zhruba 102 procent, tedy pod úroveň historického minima 104,7 procenta z roku 2015,“ uvádějí ve své studii Daniel Münich a Vladimír Smolka z centra IDEA při Ekonomickém ústavu Akademie věd.

Obrázek

🔎 Kontext: Podle odborů nicméně situace nemusí být tak vážná. „V současné době probíhají jednání o platech učitelů. Věříme, že rozpočtované platy vzrostou až na 60 tisíc korun,“ uvedl pro Publico předseda školských odborů František Dobšík.

Rozpočtovaný plat tvoří nároková a nenároková složka platu. Nárokovou složkou je myšlen platový tarif plus pevně stanovené příplatky, jako je příplatek za vedení a řada dalších. Nenároková složka je pak určena na odměny.

O finální podobě platů státních zaměstnanců na příští rok se nicméně bude teprve jednat. Vláda musí předložit rozpočet do konce září. Přesnější čísla by měla být podle Dobšíka k dispozici nejpozději začátkem srpna.

V roce 2023 byl přijat zákon, který stanovuje, jaká částka má být každoročně určena na platy učitelů, počítá ale s časovým zpožděním. „Teď se ve statistikách projevuje to, že časové zpoždění je u učitelských platů dva roky. V posledních dvou letech ale rostly mzdy v neveřejné sféře poměrně rychle,“ uvedl pro Publico ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Podle Beka by se negativní trend měl zbrzdit už v letošním roce, kdy mají platy učitelů vzrůst o sedm procent. A růst by měly i v roce 2026. „Na základě aktuální prognózy předpokládám, že příští rok by měl objem platů pro učitele růst o 6,4 procenta. Myslím si, že tím se zase začneme přibližovat k cíli 130 procent průměrného platu,“ doplnil Bek.

👀 Co dál sledovat: Odbory teď vyjednávají o finální podobě platů pro pedagogy na příští rok. Platy jsou vázané na státní rozpočet, který by měl mít konkrétnější podobu po prázdninách.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku