Pozor na únavu za volantem, je to jako řídit s jedním promile. Riziko roste v létě

Únavu za volantem mnoho řidičů podceňuje. Podle údajů BESIP přitom může stát až za třetinou všech dopravních nehod. Dlouhodobé statistiky ukazují, že je to právě léto, které je z hlediska únavy nejnebezpečnější.
🚩 Proč je to důležité: Důležitá data i doporučení odborníků mohou pomoci předcházet tragickým následkům nehod na silnicích.
➡️ Co se stalo: Za prvních pět měsíců letošního roku bouralo v Česku 655 řidičů kvůli únavě a mikrospánku. Číslo je nejvyšší minimálně od roku 2023. O život kvůli těmto nehodám od ledna do května přišlo už sedm lidí. Vyplývá to z analýzy údajů o dopravních nehodách Centra dopravního výzkumu (CDV), kterou vypracoval server Publico.
Jsou to ale jen případy, kdy je možné únavu stoprocentně prokázat. Realita bude nejspíš ještě horší. „Únava, ospalost nebo pokles pozornosti zaviní až třetinu dopravních nehod,“ uvedl BESIP.
Jarní čísla teď s nejvyšší pravděpodobností výrazně zhorší ta letní. Data ukazují, že je to právě léto, které je mimořádně rizikové. V loňském roce byl nejhorší červenec, kdy se kvůli únavě stalo 214 nehod. Vysoká byla ale i čísla v červnu a srpnu, s příchodem září naopak počet nehod rychle klesá.
📢 Co kdo říká:
Roman Budský z platformy Vize 0: „Hodně lidí v létě vyráží na dlouhé trasy, aniž by na ně byli zvyklí, to jsou ty cesty na dovolenou. Samozřejmě se na tom podepisuje i horko. Nejde jen o teplotu v kabině, automobily jsou dnes vybavené klimatizacemi, ale problém jsou teplé noci.“
„Uvádí se, že když je člověk středně až silně unavený, tak je zhruba ve stejné kondici, jako kdyby seděl za volantem s jedním promile alkoholu v krvi.“ To zvyšuje riziko dopravní nehody, a to až sedmkrát.
🔎 Kontext: Ohrožených skupin je hned několik. Často to jsou řidiči do 25 let. Jejich organismus má vývojově větší sklony k únavě, navíc s ní za volantem často nemají zkušenosti a nedokážou ji proto včas rozeznat. Vyšší riziko je ale i u lidí s poruchami spánku, jako je například spánková apnoe, u lidí, kteří pracují na směny a také u dálkových řidičů.
V létě navíc zhoršuje pozornost řidičů i nekvalitní spánek. Pokud jsou během spánku teploty vysoké, je nekvalitní a lidé se tak často ráno budí unavení. Riziko nehody kvůli tomu rapidně roste.
👮 Policie radí, na co si dát pozor:
- Při delších jízdách si každé dvě hodiny naplánujte minimálně čtvrthodinovou přestávku
- Nedostatek odpočinku se projeví zhoršením soustředěnosti a prodloužením reakční doby
- Pozor na dobu mezi 2. a 4. hodinou ranní i odpolední
- Nejezte tučná jídla před jízdou a během jízdy, vyvolávají ospalost a únavu
- Zajistěte si dostatečný přísun tekutin
- Některé léky snižují pozornost a zvyšují únavu, vždy si podrobně prostudujte příbalový leták
- Únavu neodstraníte otevřením okna ani zvýšením hlasitosti rádia
- Spolujezdec by měl pomáhat při navigaci, nikoli spát. Spánek je stejně nakažlivý jako zívání