V Česku zabíjejí nové silné drogy. Přicházejí podle policie poštou

Obrázek
Nitazen - ilustrační foto
Nitazen - ilustrační foto
Česko

Syntetické opioidy patří mezi mimořádně „tvrdé“ a nebezpečné drogy. Jsou totiž extrémně koncentrované – stačí jen malá dávka a uživatel se rychle dostává do ohrožení života. V Česku se nově řeší několik případů předávkování, dva skončily smrtí.

🚩 Proč je to důležité: Syntetické opioidy jsou roky obrovský problém ve Spojených státech amerických. V Česku zatím patřily spíše na okraj drogové scény. Policie upozorňuje, že i mikroskopická dávka může být životu nebezpečná.

➡️ Co se stalo: „V České republice se objevilo několik případů předávkování syntetickými opioidy,“ varovala ve čtvrtek Národní protidrogová centrála. Dva lidé už kvůli nim přišli o život, třetího se podařilo díky rychlé pomoci zdravotníků zachránit.

Podle informací serveru Publico mělo ke zmíněným úmrtím dojít ve dvou městských částech v Praze. To nepřímo potvrdila také mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. „Mohu potvrdit, že v poslední době došlo k nízkému počtu případů, kdy za úmrtím pravděpodobně stály tyto nové syntetické preparáty,“ uvedla pro Publico.

Nejen zdravotníci, ale i policisté a strážníci obdrželi během víkendu seznam pravidel, která musejí při kontaktu s novými látkami dodržovat. Při podezření, že se člověk otrávil novou drogou, musejí používat nejen respirátory, ale i dva páry rukavic přetažených přes sebe. Drogy jsou totiž tak koncentrované, že i jejich mikroskopické množství může způsobit smrt.

Národní protidrogová centrála upozorňuje, že zatím v Česku nezaznamenala větší množství těchto látek. Lidé si ale dokážou najít vlastní cestu, jak se k drogám dostat i bez tradiční distribuční sítě.

📢 Co říká policie: „Nebezpečné látky uživatelé objednávají v malých zásilkách na darknetu nebo v uzavřených skupinách na sociálních sítích. Doručovány jsou poštou nebo zásilkovými službami,“ upozorňují policisté. Syntetické opioidy se obvykle vyrábějí v Číně nebo v Indii.

🔎 Kontext: Asi nejznámějším syntetickým opioidem je v posledních letech fentanyl. Ten se sice využívá v lékařství k tlumení bolesti u nevyléčitelně nemocných, jeho zneužívání je ale obrovský problém ve Spojených státech amerických, kde se zejména kvůli fentanylu mluví o opioidové epidemii. Uvádí se, že čistý fentanyl může být až 80krát silnější než čistý heroin.

V Česku ale nejspíš fentanyl nezabíjel. Spekuluje se o několika „podezřelých“, mezi které patří nitazeny, spirochlorphine a izotonintazepyne. Všechny patří do široké skupiny syntetických opioidů, v čisté formě jsou ale často ještě násobně silnější než fentanyl.

Odborníci se obávají, že se nyní začnou syntetické opioidy dostávat do Česka častěji než dříve. Kvůli nástupu Tálibánu v Afghánistánu se totiž zásadně snížila produkce heroinu a syntetické varianty ho mohou nahradit.

Spojené státy navíc nyní pod vedením Donalda Trumpa ve velkém vytáhly do boje proti dealerům fentanylu. Podobně, když před čtyřmi lety začaly v USA zátahy na dodávky nitazenů, začaly se objevovat případy v Evropě. 

👀 Co sledovat v dalších dnech: Několik předávkování v krátkém sledu může naznačovat, že syntetické opioidy začínají u nás šířit ve velkém. Jasněji bude v dalších týdnech. Více ukáží také laboratorní toxikologické výsledky z pitev prvních obětí.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku