Vondráčkův „náhubek“ pro novináře může podle expertů narazit

Obrázek
Poslanec Radek Vondráček
Poslanec Radek Vondráček

„Je to paskvil. Tak hodnotí odborníci na právo návrh poslance a předsedy ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) zakázat zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí. Médiím by to mohlo bránit v informování o korupčních kauzách. Podle Vondráčka jde o větší ctění presumpce neviny.

🚩 Proč je to důležité: Podle právníků může Vondráčkův návrh porušovat Listinu základních práv a svobod. Poskytování už uniklých či jinak získaných informací totiž chrání její článek 17.

➡️ Co se stalo: Proti Vondráčkovu návrhu se postavili především opoziční Piráti. Šéf jejich poslanců Jakub Michálek jej označil za nový „náhubkový zákon“. 

„Pokud zákon projde ve Sněmovně, novináři budou muset v závažných kauzách celé roky mlčet o tom, kdo je trestně stíhaný. Jinak budou čelit žalobám,“ apeloval Michálek, který je rovněž členem ústavně-právního výboru.

A za pravdu mu dávají i někteří experti. Pro není ani nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní návrh nepřinese řešení, které politici očekávají. 

Podle Vondráčka by návrh nebránil novinářům informovat o kauzách, jen by je omezil v tom, aby uváděli celá jména. Stejně tak by se podle něj nic nezměnilo v informování, pokud by se případ týkal politiků či jiné veřejné osoby. 

„Jestliže je zde veřejný zájem, potom je možná samozřejmě i identifikace těch osob. Nikdo nebrání médiím, aby informovala o okolnostech probíhajícího trestního řízení, jen bude omezena možnost identifikace osoby,“ vysvětlil pro Radiožurnál

📢 Co kdo říká:

Poslanec Radek Vondráček (ANO) pro Radiožurnál: „Je rozdíl mezi právem na informace a zveřejnění a nějakou senzacechtivostí a skandalizací.“ 

Poslanec Jakub Michálek (Piráti): „Je to zjevná snaha stran, které trpí korupčními kauzami, jako je Stoka, Dozimetr, Nagyová nebo teď Motol, chránit mafiánské podhoubí, které odsává veřejné peníze.“

Ústavní právník Ondřej Preuss pro Novinky„Je to poměrně striktní zásah do svobody slova a projevu. Znamenal by, že novináři i další osoby by nemohli veřejně vést polemiky, diskuse nad řadou témat.“

Odborník na otevřenou společnost Oldřich Kužílek pro Novinky: „Pan poslanec Vondráček by měl velmi otevřeně popsat, jak tento návrh vznikl, kdo ho o něj požádal. Prostě celou takzvanou legislativní stopu. Jde o další nepříliš chytrý pokus čelit únikům informací, které se však mají řešit na jiném poli.“

🔎 Kontext: Změnu minulý týden podpořili téměř všichni členové výboru i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Tomu ostatně dlouhodobě vadí úniky ze spisů. Naposledy zkritizoval média, která zveřejnila informace ke korupční kauze nemocnice Motol. 

Podle Vondráčka je ale u kauzy Motol veřejný zájem alespoň v případě exředitele nemocnice Miloslava Ludvíka a jeho náměstka Pavla Budinského. Jak by to bylo se zveřejněním představitelů firem, které měly dávat úplatky, je podle něj na „posouzení každého konkrétního případu“.

Tím, že návrh podal Vondráček jako poslanec, navíc přímo na jednání výboru, není nikde dostupný jeho písemný návrh nebo zdůvodnění. A neprojednala jej Legislativní rada vlády.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Návrh je součástí velké novely trestního zákoníku. Rozhodovat o něm bude ještě Sněmovna jako celek a následně i Senát.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku