Za znásilnění, věznění a bití dostal jen podmínku, teď to zřejmě zopakoval

Dlouhé tři měsíce strávila mladá žena ve sklepě domu ve vesničce Siřem na Lounsku, kde ji násilím držel čtyřicetiletý muž. Opakovaně ji podle policie znásilňoval a vydíral.
❗Proč je to důležité: Zřejmě se jedná o muže, který se podobného činu dopustil už v roce 2021. I když ho tehdy soud poslal na tři roky do vězení, z odvolacího řízení odešel s podmínkou. Na nízké tresty přitom dlouhodobě upozorňují odborníci.
✅ Co se stalo: Byla vyhublá na kost, na krku měla omotaný řetěz a hlavu oholenou. V takovém stavu se mladé ženě podařilo uprchnout ze sklepení, které se na čtvrt roku stalo jejím vězením. V příšerných podmínkách ji zde měl místní muž přivazovat, zneužívat a týrat hlady. Pomohli jí sousedé.
Děsivé na tom je, že velmi podobný případ se v roce 2021 odehrál ve Strojeticích na Lounsku. Ty od obce Siřem dělí pouhých 10 kilometrů. Pachatel, který tehdy dvaadvacetiletou ženu surově zbil, svázal řetězy a na krk jí nasadil elektrický obojek, si u lounského okresního soudu vykoledoval tříletý nepodmíněný trest. Proti rozsudku se ale odvolal a ústecký krajský soud verdikt razantně snížil - na pětiletou podmínku. Podle médií jde o stejného muže jako v nynějším případu.
Podmínky za sexualizované násilí v posledních letech budí odpor části společnosti. „V mnoha případech vidíme, že dochází k bagatelizaci těchto činů. Soudy konstatují, že oběť nemá žádné trauma a bude to dobré. Ale když potom vidíte, jak život obětí pokračuje, zjistíte, že to není pravda,“ konstatovala spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem a poslankyně Barbora Urbanová (STAN). Podle ní je nezbytné v této oblasti vzdělávat jak policisty, tak soudce.
Předseda Soudcovské unie Libor Vávra upozornil, že znásilnění se v Česku trestá druhým nejtvrdším trestem - hned po vraždě. „V podstatě jenom některé země Balkánu a Švédsko trestají znásilnění přísněji než my. Celý systém trestání v České republice je desítky let postaven na tom, že ukládáme relativně dlouhé zkušební doby podmíněných trestů s předpokladem, že to vede k odrazení páchat další trestnou činnost,“ sdělil.
🔎 Kontext: Studie v projektu Legal Data Hub z roku 2023 ukázala, že „možným důvodem častějšího ukládání podmíněných trestů odnětí svobody - veřejností někde vnímané tak, že soudy ‚podceňují‘ závažnost znásilnění - může být velmi silný důraz kladený na trestní minulost, menší důraz na závažnost trestné činnosti a široká možnost podmíněného odložení trestu odnětí svobody“.
Na tlak veřejnosti i neziskových organizací zareagovali i politici, když loni schválili redefinici znásilnění. Ta funguje na principu „ne znamená ne“. Pokud tedy oběť pohlavní styk odmítne, a přesto k němu dojde, jedná se o znásilnění - bez ohledu na to, zda došlo k násilí. Podle odborníků ale nelze čekat, že by to přineslo vyšší tresty za znásilnění.
🔭 Co sledovat v dalších dnech: Čeká se na vyjádření policie. Ta zatím oficiálně nepotvrdila, zda se jednalo o stejného pachatele.
Poslanci nyní mají na stolech novelu trestního zákoníku, která má především přinést snížení počtu vězňů. V daleko větší míře bude možné ukládat peněžité tresty, velký prostor by také měla dostat restorativní justice, která se více zaměřuje na práci s pachatelem než na samotné přísné trestání.