Zdravější obědy měli dostávat školáci už od září. Podle měst a odborů se to nestíhá

Od září by měly školní jídelny vařit podle nových pravidel. Ubude soli, cukru i dochucovadel. A naopak se má zvýšit podíl ryb, luštěnin či ovoce. Nové tabulky myslí i na vegetariány. Jenže obce a města i školské odbory upozorňují, že na velkou změnu není dost času. A žádají o roční odklad.
🚩 Proč je to důležité: Školní jídelníčky se mají dočkat zásadní změny poprvé po 32 letech. Budou odrážet nejnovější poznatky. Cílem je vařit tak, aby jídla školákům chutnala i prospívala. Ve školních jídelnách se denně stravuje asi 1,5 milionu dětí.
➡️ Co se stalo: Na 350 připomínek přišlo ministerstvu školství k novele vyhlášky o školním stravování. Resort se s nimi nyní vypořádává. Nejčastější obavou je, zda se školní jídelny do konce léta stihnou na změny připravit.
„Pokud by školy měly podle nových pravidel připravovat školní pokrmy již od 1. 9. 2025, prakticky není žádný čas na přípravu, školení personálu, nasmlouvání nových dodavatelů, úpravy smluv a případně na hledání nových pracovníků, protože administrativní náročnost bude vyšší,“ upozorňuje například Českomoravská konfederace odborových svazů.
Odbory i města se také obávají, aby revoluce ve školním stravování nevedla k nárůstu množství odpadu, pokud dětem upravená jídla nebudou chutnat.
Sporná je podle připomínek také novinka, že by si žáci mohli sníst v jídelně oběd přinesený z domova. Ministerstvu zemědělství se zase nelíbí změny ohledně masa. „Nevidíme důvod, proč v rámci ,zlepšování' školního stravování dochází ke snížení zastoupení masitých jídel v jídelníčku,“ uvedl resort.
Podle Státního zdravotního ústavu, který se na vyhlášce také podílel, to tak ale není. „U výběrových jídelníčků si mohou vybrat masitý pokrm každý den, stejně tak dostanou šanci děti, které si maso nevyberou. U těch nevýběrových je tam jednou týdně výběr pro nemasový pokrm,“ vysvětlila garantka odborné skupiny pro školní stravování Alexandra Košťálová pro CNN Prima News. Objem masa je dosud zdánlivě vyšší i kvůli tomu, že se do něj započítávají například i kosti. Nově už to tak nebude.
📢 Co kdo říká:
Šárka Kuželová, mluvčí Sdružení místních samospráv: „Neumíme si představit, že by vyhláška měla být účinná od 1. září tohoto roku, když ještě v tuto chvíli není rozhodnuto o připomínkách. Jídelny potřebují čas na přípravu, do konce tohoto školního roku zbývají dva měsíce a o letních prázdninách si chce každý ve školství odpočinout. Navíc některé povinnosti, které vyhláška nově zavádí, vyžadují dle nás ještě další širokou debatu a lepší analýzu dopadů, než ministerstvo předložilo.“
František Dobšík, předseda školských odborů: „Projednávali jsme to i na školské tripartitě, kde jsem reagoval, že pokud tam je spousta nedotažených věcí a způsobilo by to komplikace, tak by se mělo ministerstvo zamyslet, jestli účinnost vyhlášky nechce odložit. Vzhledem k tomu, že se řeší, jestli se kuchařky budou financovat přes zřizovatele a už tak mají mizerné platy a ještě jim tímto přidělávat práci, tak by se nad tím měli zamyslet. Nikdo nemá nic proti tomu, že je spotřební koš 32 let starý a je potřeba nějaké věci inovovat, ale podle mě to není dobře připravené.“
Veronika Lucká Loosová, mluvčí ministerstva školství: „Vyhláška o školním stravování je po meziresortním připomínkovém řízení a v současnosti jsou vypořádávány připomínky. Bližší informace budou jasné po vypořádání připomínek.“
🔎 Kontext: Díky chystané novele by se žáci mohli dočkat kuchyně, která se přibližuje stravování 21. století. Skončit by měly polévky z prášku a další polotovary nebo doslazování jídel. Nově se má pravidelně zařazovat ovoce a zelenina, mírně má přibýt celozrnných obilovin nebo ryb. Omezí se naopak sladké nápoje. Podrobněji jsme o chystaných novinkách psali zde.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Ministerstvo školství nyní prochází připomínky, které mu k vyhlášce dorazily. Kdy je bude mít všechny zpracované, zatím neví. Podle informace Publica by to mohlo být v polovině května.